Ambasador
Piotr Wilczek
Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
Ambasador Piotr Wilczek urodził się 26 kwietnia 1962 roku w Chorzowie. Uzyskał stopień magistra, doktora i doktora habilitowanego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Staże podyplomowe odbył na Uniwersytecie Oksfordzkim (St Anne's College), Uniwersytecie East Anglia (The British Centre for Literary Translation) i na Uniwersytecie Londyńskim (The Warburg Institute). W 2006 roku Prezydent RP nadał mu tytuł naukowy profesora.
W latach 2016-2021, jako Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych, był szeroko zaangażowany w promowanie i wzmacnianie stosunków transatlantyckich, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa, obronności, energetyki i handlu. W 2020 roku został uhonorowany Nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych „Amicus Oeconomiae” za szczególne osiągnięcia w obszarze wspierania i ochrony interesów gospodarczych polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych. 22 grudnia 2021 roku został mianowany Ambasadorem RP przy Dworze św. Jakuba, a 15 lutego 2022 roku rozpoczął misję w Londynie.
Przed dołączeniem do służby zagranicznej Ambasador Piotr Wilczek wykładał na Uniwersytecie Warszawskim jako profesor zwyczajny. W latach 2009-2016 pełnił tam funkcję dyrektora Kolegium Artes Liberales, innowacyjnego ośrodka badawczego i edukacyjnego, działając na rzecz wykształcenia typu liberal education, które łamie bariery między wąskimi dyscyplinami kształcenia. W latach 2002-2008 był dziekanem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.
Był koordynatorem i ekspertem w licznych międzynarodowych projektach badawczych, pracował jako profesor wizytujący i wygłaszał wykłady gościnne na czołowych uniwersytetach zagranicznych (takich jak Oksford, uniwersytety w Zurichu i Bolonii, Harvard, Boston College, Rice University i University of Chicago), a także był panelistą na prestiżowych konferencjach (m.in. Aspen Security Forum, US STRATCOM Deterrence Symposium, Wrocław Global Forum). Pełnił funkcje kierownicze w instytucjach państwowych, samorządowych, pozarządowych i akademickich; był organizatorem kilkunastu konferencji międzynarodowych, redaktorem i autorem licznych książek i artykułów. W 2017 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa na Cleveland State University. Od ponad 25 lat aktywnie wspiera kontakty międzynarodowe między różnymi instytucjami oraz promuje międzynarodową współpracę kulturalną i gospodarczą.