W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opłaty od jednorazowych kubków i pojemników na żywność

20.09.2024

Opakowania jednorazowe, kubki jednorazowe

Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzone zostały nowe przepisy dotyczące pobierania opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych, w tym kubki i pojemniki na żywność. Zmiany te wynikają z dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, tzw. "dyrektywy plastikowej" (SUP – Single-Use Plastics Directive).

Obowiązki wynikające z dyrektywy reguluje Ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.

Opłata za jednorazowe kubki i pojemniki:

Przedsiębiorcy, którzy oferują jednorazowe kubki oraz pojemniki na żywność wykonane z tworzywa sztucznego, mają obowiązek pobierania dodatkowej opłaty od konsumentów. Opłata dotyczy m.in. kubków na napoje oraz pojemników na żywność sprzedawanych na wynos (np. w barach szybkiej obsługi, restauracjach i kawiarniach).2.

Wysokość opłaty:

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami określa stawiki opłaty w wysokości:

  • 20 groszy za każdy jednorazowy kubek z tworzyw sztucznych,
  • 25 groszy za każdy pojemnik jednorazowy z tworzyw sztucznych, w którym podawana jest żywność na wynos, gotowa do bezpośredniego spożycia bez dodatkowego przygotowania.

Opłaty za jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych, takie jak kubki i pojemniki na żywność, podlegają podatkowi VAT.

Cel opłaty:

Ma ona na celu ograniczenie zużycia jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych, które stanowią istotne źródło odpadów i zanieczyszczeń środowiska. Przepisy te mają promować korzystanie z opakowań wielorazowych lub biodegradowalnych oraz zmniejszać ilość plastiku w obiegu.

Środki alternatywne:

Przedsiębiorcy powinni oferować konsumentom alternatywy, takie jak opakowania wielorazowe lub pojemniki z materiałów przyjaznych środowisku.

 

{"register":{"columns":[]}}