W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

2022r. IV kwartał - jakość handlowa kawy, herbaty, ciast i wyrobów ciastkarskich

W IV kwartale 2022 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie przeprowadziła kontrolę jakości handlowej kawy, herbaty, ciast i wyrobów ciastkarskich. Kontrolą objęto łącznie 18 podmiotów w tym 8 sklepów detalicznych, 9 placówek gastronomicznych oraz 1 producenta, w których dokonano oceniono jakość handlową 42 partii kawy, herbaty, ciast i wyrobów ciastkarskich.

Parametry Organoleptyczne

Nieprawidłowości w zakresie cech organoleptycznych stwierdzono w 1 partii herbaty z uwagi na niewłaściwy wygląd suchego liścia oraz wygląd liścia po naparzeniu, przeprowadzone badania organoleptyczne wykazały również brak zadeklarowanych w oznakowaniu pąków róż.

Parametry Fizykochemiczne

Parametry fizykochemiczne skontrolowano w 9 partiach kawy i herbaty. Nieprawidłowości w zakresie cech fizykochemicznych nie stwierdzono.

Oznakowanie

Oznakowanie zweryfikowano w 42 partiach kawy, herbaty, ciast i wyrobów ciastkarskich. Zakwestionowano oznakowanie w przypadku 9 partii poddanych kontroli. Nieprawidłowości te dotyczyły m.in.:

  • nie podania w miejscu sprzedaży na wywieszce lub w innym miejscu dostępnym bezpośrednio konsumentowi finalnemu informacji w zakresie nazwy środka spożywczego i wykazu składników;
  • podanie w oznakowaniu nieprawdziwej informacji o rzeczywistej masie artykułu rolno - spożywczego.

Warto wiedzieć, że…

W oznakowaniu produktów poza obowiązkowymi informacjami na temat żywności producenci często umieszczając dobrowolne deklaracje co do jakości środka spożywczego. Deklaracje te często odnoszą się do rodzaju surowców wykorzystanych do wyprodukowania środka spożywczego np. obecności określonych składników lub ich braku np. bez dodatku cukrów, bez konserwantów, itp. czy też wskazujące na wysoką jakość zastosowanych surowców np. „z pąkami róż”.

Obowiązkowe informacje o produkcie umieszczone w jego oznakowaniu, tj. te do umieszczenia, których obligują przepisy prawa, mają za zadanie scharakteryzowanie produktu w sposób umożliwiający porównanie go z innymi produktami podobnymi i wybranie spośród szerokiej gamy dostępnych na rynku produktów tego, który najbardziej spełniają oczekiwania konsumenta.

Wszelkie fakultatywne deklaracje umieszczane są w oznakowaniu środków spożywczych, aby wyróżnić produkt, zwrócić uwagę konsumenta, zachęcić do wyboru tego a nie innego produktu. Informacje na temat żywności przekazywane na zasadzie dobrowolności muszą być jednoznaczne, nie mogą dezorientować konsumenta, w stosownych przypadkach muszą być oparte na odpowiednich danych naukowych, a przede wszystkim nie mogą wprowadzać konsumenta w błąd.

Niezależnie od tego czy informacje znajdujące się w oznakowaniu produktu są obowiązkowe czy dobrowolne muszą być zgodne z prawdą. Podstawową zasadą prawa żywnościowego jest nie wprowadzanie konsumenta w błąd.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.07.2023 12:20 Andrzej Giżyński
Pierwsza publikacja:
21.03.2023 20:49 Andrzej Giżyński
{"register":{"columns":[]}}