W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

2022r. IV kwartał - jakość handlowa oliwy z oliwek

W IV kwartale 2022 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie przeprowadziła kontrolę jakości handlowej oliwy z oliwek. Objęto nią 6 placówek detalicznych z województwa warmińsko-mazurskiego, w których dokonano oceny jakości handlowej w zakresie parametrów fizykochemicznych 1 partii oliwy, oceny organoleptycznej 5 partii oliwy natomiast w zakresie oznakowania 11 partii oliwy z oliwek.

Ocena organoleptyczna

Na podstawie przeprowadzonej oceny organoleptycznej stwierdzono, że 4 spośród 5 ocenianych partii zostało błędnie zaklasyfikowanych do kategorii oliwy z oliwek najwyższej jakości.

Parametry fizykochemiczne

W zakresie parametrów fizykochemicznych w skontrolowanej partii oliwy z oliwek nie stwierdzono nieprawidłowości.

Oznakowanie

Oznakowanie wszystkich kontrolowanych partii oliwy z oliwek było zgodne z wymaganiami jakości handlowej.

Warto wiedzieć, że …

W przepisach prawa wyróżniono następujące kategorie oliwy z oliwek:

  • oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia – „najwyższa kategoria oliwy z oliwek, uzyskana bezpośrednio z oliwek i wyłącznie za pomocą środków mechanicznych”;
  • oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – „oliwa z oliwek uzyskana bezpośrednio z oliwek i wyłącznie za pomocą środków mechanicznych”;
  • oliwa z oliwek – składająca się z rafinowanej oliwy z oliwek i oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia – „oliwa zawierająca wyłącznie oliwę z oliwek, która poddana została rafinacji i oliwę uzyskaną bezpośrednio z oliwek”;
  • oliwa z wytłoczyn z oliwek – „oliwa zawierająca wyłącznie oliwę uzyskaną za pomocą obróbki produktu otrzymanego po uzyskaniu oliwy z oliwek oraz oliwę otrzymaną bezpośrednio z oliwek” lub „oliwa zawierająca wyłącznie oliwę uzyskaną z przetworzenia wytłoczyn z oliwek i oliwę otrzymaną bezpośrednio z oliwek”.

Ocenę sensoryczną oliwy z oliwek przeprowadza się zgodnie z metodyką opisaną w rozporządzeniu (EWG) nr 2568/91 przez grupę wybranych, przeszkolonych i nadzorowanych degustatorów tworzących zespół. Metoda ta ma zastosowanie jedynie do oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia uwzględniając intensywność dostrzeżonych wad oraz owocowości.

W zakresie cech organoleptycznych klasyfikacji oliwy z oliwek dokonuje się poprzez porównanie wartości mediany wad i mediany aromatu owoców. Dla oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia: mediana wad jest równa 0, a mediana aromatu owoców jest wyższa niż 0.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.07.2023 12:19 Andrzej Giżyński
Pierwsza publikacja:
21.03.2023 20:41 Andrzej Giżyński
{"register":{"columns":[]}}