W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

2022r. IV kwartał - jakość handlowa produktów rybołówstwa

W IV kwartale 2022 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie przeprowadziła kontrolę jakości handlowej produktów rybołówstwa. Kontrolą objęto łącznie 12 podmiotów w tym 6 sklepów detalicznych i 6 producentów, w których dokonano oceny jakości handlowej 21 partii produktów rybołówstwa.

Parametry Fizykochemiczne

Parametry fizykochemiczne skontrolowano w 16 partiach przetworów rybnych. Nieprawidłowości stwierdzono w 9 partiach. Nieprawidłowości te dotyczyły m.in.:

  • zaniżonej lub zawyżonej zawartość tłuszczu w stosunku do wymagań określonych w wartości odżywczej zadeklarowanej w oznakowaniu produktu,
  • zawyżonej zawartość białka w stosunku do wymagań określonych w wartości odżywczej zadeklarowanej w oznakowaniu produktu,
  • zawyżonej zawartość glazury,
  • zaniżonej masy składników stałych i masy ryb w stosunku do wymagań określonych w oznakowaniu produktu,
  • zawyżonej zawartość soli w stosunku do wymagań określonych w wartości odżywczej zadeklarowanej w oznakowaniu produktu,
  • zawyżonej zawartości sacharyny i jej soli.

Oznakowanie

Oznakowanie zweryfikowano w 21 partiach przetworów rybnych. Nieprawidłowości stwierdzono w 1 z kontrolowanych partii. Nieprawidłowość dotyczyła:

  • zawyżonej zawartość soli w stosunku do wymagań określonych w wartości odżywczej zadeklarowanej w oznakowaniu produktu.

Warto wiedzieć, że …

Glazurowanie w technologii przetwórstwa rybnego jest to zabieg technologiczny polegający na nałożeniu warstwy lodu na rybę. Zabieg ten ma na celu odcięcie surowca od tlenu, zapobiega wysuszce i oparzelinie mrozowej. Glazura jest tylko dodatkiem mającym zabezpieczyć rybę, filety rybne mrożone przed wysuszeniem oraz przedłużyć ich termin ważności. Glazura zatem nie jest składnikiem wyrobu gotowego użytym z przeznaczeniem do spożycia przez konsumenta, którego oczekiwałby w nadmiarze w produkcie rybnym.

W przypadku gdy środek spożywczy został glazurowany, deklarowana masa netto tego środka podawana jest z wyłączeniem glazury.

Informacja o wartości odżywczej danego środka spożywczego obejmuje informacje na temat obecności energii i pewnych składników odżywczych w środkach spożywczych – ilość tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, węglowodanów, cukrów, białka oraz soli. Wśród informacji o wartości odżywczej powinny się również znaleźć informacje o składnikach odżywczych lub innej substancji, dla której złożono oświadczenie żywieniowe lub zdrowotne.

Aby ułatwić konsumentowi porównywanie produktów w opakowaniach różnej wielkości informacje o wartości odżywczej danego środka spożywczego obowiązkowo powinny być podane w przeliczeniu na 100 g lub na 100 ml. Dodatkowo można je podać w przeliczeniu na porcję lub jednostkową ilość żywności dla danego produktu.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.07.2023 12:21 Andrzej Giżyński
Pierwsza publikacja:
21.03.2023 21:01 Andrzej Giżyński
{"register":{"columns":[]}}