2023r. I kwartał - jakość handlowa mięsa czerwonego i przetworów mięsnych
W I kwartale 2023 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie przeprowadziła kontrolę jakości handlowej mięsa czerwonego i przetworów mięsnych. Kontrolę przeprowadzono wyłącznie na etapie produkcji. Objęto nią 7 producentów z województwa warmińsko-mazurskiego, u których dokonano oceny jakości handlowej 14 partii mięsa i przetworów mięsnych w tym 4 partie mięsa wieprzowego, 8 partii kiełbas i 2 partie pasztetu. W zakresie cech organoleptycznych oceniono 9 partii, parametry fizykochemiczne sprawdzono w 5 partiach.
Parametry fizykochemiczne
Nieprawidłowości stwierdzono w 2 partiach, co stanowiło 40 % wszystkich partii poddanych badaniu cech fizykochemicznych.
W wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych stwierdzono:
- obecność fosforanów dodanych niedozwolonych do stosowania w produktach nieprzetworzonych, tj. w świeżym mięsie,
- zaniżoną zawartości węglowodanów ogółem w stosunku do deklaracji umieszczonej w wartości odżywczej przetworów mięsnych,
- zawyżoną zawartości soli w stosunku do deklaracji umieszczonej w wartości odżywczej przetworów mięsnych.
Oznakowanie
Nieprawidłowości stwierdzono w 1 partii kiełbasy, co stanowi 7,14 % wszystkich skontrolowanych partii.
Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły:
- nie umieszczenia w nazwie produktu informacji istotnych do scharakteryzowania przetworów mięsnych tj.:
- nazwy gatunku zwierzęcia, z którego mięso posłużyło do wyprodukowany produkt,
- stopnia rozdrobnienia mięsa, z którego wyprodukowano kiełbasę.
Warto wiedzieć, że …
Prawo nie określa minimalnych wymagań jakościowych dla przetworów mięsnych. Wybierając kiełbasę śląską, krakowska, żywiecką czy podwawelską zawsze należy porównać ich skład, który w zależności od producenta, mimo tej samej nazwy może znacznie się różnić.
Wybierając przetwory mięsne, np. kiełbasy, szynki, pasztety przede wszystkim należy zwrócić uwagę na procentową zawartość mięsa, która świadczy o ilości mięsa, jaka została wykorzystana do ich wyprodukowania, a przy produktach suszonych lub podsuszanych z ilu gram mięsa wyprodukowano 100 g produktu.
W odniesieniu do przetworów mięsnych najczęściej zastosowanie ma nazwa opisowa. Powinna ona zawierać taki opis środka spożywczego, a w razie potrzeby również jego zastosowania, który umożliwi konsumentom poznanie rzeczywistego charakteru tego produktu i odróżnienie go od innych produktów podobnych, z którymi mógłby zostać pomylony. Wśród istotnych informacji, które powinny się znaleźć w nazwie przetworów mięsnych są miedzy innymi następujące dane:
- rodzaj produktu np. kiełbasa, szynka, wędzonka itp.
- zastosowane procesy technologiczne np. wędzenie, parzenie, parzenie itp.
- stopień rozdrobnienia mięsa wykorzystane podczas produkcji,
- rodzaj surowca wykorzystanego podczas produkcji - wskazanie na gatunek zwierzęcia, z którego pozyskano mięso np. wieprzowe, drobiowe, wołowe.
- Ostatnia modyfikacja:
- 25.07.2023 12:51 Andrzej Giżyński
- Pierwsza publikacja:
- 25.07.2023 12:38 Andrzej Giżyński