W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

2023r. III kwartał - jakość handlowa lodów

W III kwartale 2023 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie przeprowadziła kontrole jakości handlowej lodów. Kontrolą objęto 5 podmiotów (lodziarni i pracowni cukierniczej), z których każdy był producentem oferowanych w sprzedaży lodów. Łącznie kontrolą objęto 45 partii lodów, w tym 5 partii w zakresie parametrów fizykochemicznych.

Parametry fizykochemiczne

Przeprowadzone badania laboratoryjne nie wykazały nieprawidłowości.

Oznakowanie

W zakresie oznakowania produktów stwierdzono nieprawidłowości w odniesieniu do 30 kontrolowanych partii.

Najczęściej występującą nieprawidłowością było brak umieszczenia w miejscu dostępnym konsumentowi ani w żadnym innym miejscu wykazu składników wykorzystanych do przygotowania lodów z uwzględnieniem substancji lub produktów powodujących alergię lub reakcje nietolerancji.

Natomiast w przypadku umieszczenia wykazu składników nie zawierał on nazw wszystkich składników wykorzystanych do produkcji w tym dozwolonych substancji dodatkowych lub składników wchodzących w skład składników złożonych np. białka mleka, cukier, emulgatory: E471, E472b, E477, stabilizatory: E412, E466, E407 barwniki: E141ii, kurkumina. Zdarzyły się również przypadki umieszczenie w wykazie składników nazw składników, których nie wykorzystano do produkcji lodów np. cukier, cytryna.

Stwierdzone w toku kontroli nieprawidłowości dotyczyły również nazwy lodów np.:

  • wykorzystania w nazwie lodów zawierających w swoim składzie tłuszcze roślinne określeń zarezerwowanych dla produktów mlecznych np. kefir masło, jogurt,
  • podania niepełnej nazwy środka spożywczego – nie podano określenia sorbet wskazującego na rodzaj produktu.

Warto wiedzieć, że …

„Lody rzemieślnicze” to takie, które zostały wytworzone samodzielnie w niewielkich lokalach gastronomicznych lub pochodzą z niewielkich manufaktur w przeciwieństwie do lodów produkowanych na większą skalę w zakładach produkcyjnych.

„Lody tradycyjne” czy „Lody jak dawniej” nie powinny być produkowane z wykorzystaniem surowców wysoko przetworzonych np. mleka w proszku, serwatki w proszku dozwolonych substancji dodatkowych np. barwników, substancji konserwujących oraz surowców, których dawniej nie stosowano, np. olej palmowy, olej kokosowy.

„Lody śmietankowe” to lody w produkcji, których podstawowym surowcem jest śmietanka (tłuszcz mleczny), i do których nie dodano tłuszczu niemlecznego. Jeśli oprócz śmietanki do produkcji lodów wykorzystano tłuszcze roślinne powinny się one nazywać „lody o smaku śmietankowym”. Jeśli ilość śmietanki w lodach jest niewielka nazwa lodów nie powinna zawierać określeń wskazujących na jej obecność w produkcie.

Smak lodów truskawkowych, porzeczkowych, jagodowych powinien pochodzić od surowców naturalnych, w tym przypadku truskawek, porzeczek, jagód. Jeśli zawierają w swoim składzie aromaty ich nazwa powinna brzmieć „lody o smaku truskawkowym, porzeczkowym, jagodowym”.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
28.12.2023 11:56 Andrzej Giżyński
Pierwsza publikacja:
28.12.2023 11:56 Andrzej Giżyński
{"register":{"columns":[]}}