W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

2023r. III kwartał - jakość handlowa napojów bezalkoholowych

W III kwartale 2023 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie przeprowadziła kontrole jakości handlowej napojów bezalkoholowych. Kontrolą objęto 4 producentów z województwa warmińsko - mazurskiego. W toku kontroli dokonano oceny jakości handlowej 8 partii napojów bezalkoholowych w tym 7 pod względem parametrów fizykochemicznych.

Kwestionowano jakość handlową 1 partii napoju bezalkoholowego.

Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły między innymi:

  • wykrycia obecności substancji konserwujących, tj. kwasu benzoesowego i kwasu sorbowego w produkcie w odniesieniu, do którego producent złożył w oznakowaniu deklarację o treści „bez konserwantów”;
  • umieszczenia w oznakowaniu nazwy napoju w języku polskim, która nie jest tożsama z nazwą podaną w języku angielskim;
  • umieszczenia w oznakowaniu produktu określeń odnoszących się do kategorii napoju spirytusowego „GIN” dla produktu niespełniającego wymogów odnośnie tej kategorii produktu zawartych w przepisach prawa żywnościowego;
  • podaniu ilości nominalnej towaru paczkowanego przy użyciu zbyt małej czcionki;
  • braku podania w wykazie składników nazwy kategorii funkcji technologicznej pełnionej przez dodatek do żywności wykorzystany do produkcji napoju bezalkoholowego.

Warto wiedzieć, że …

Produkt zawierający w oznakowaniu deklarację „bez konserwantów”, „bez dodatku substancji konserwujących” nie może w swoim składzie zawierać substancji konserwujących. Substancje konserwujące nie mogą dostać się do tego produktu również na zasadzie przenoszenia, tj. żaden składnik wykorzystany podczas produkcji nie może w swoim składzie zawierać substancji konserwujących.

Gin, rum, wódka, whisky czy brandy są nazwami prawnymi kategorii napojów spirytusowych. Stosowanie nazw prawnych jakiegokolwiek napoju niespełniającego wymogów odnośnej kategorii jest zakazane. Zakaz ten ma również zastosowanie w przypadku, gdy takie nazwy są stosowane w połączeniu z wyrazami lub sformułowaniami takimi jak: "rodzaju", "typu", "w stylu", "produkcji", "o smaku" lub jakimikolwiek innymi podobnymi określeniami. Nawiązanie do nazwy napoju spirytusowego w nazwie napoju niezawierającego żadnego alkoholu nie jest możliwe z uwagi na warunek, że cały alkohol w produkcie końcowym musi pochodzić z napoju spirytusowego, do którego się nawiązuje. Tak więc każdy napój, którego nazwa nawiązuje do nazwy napoju spirytusowego, jest zawsze napojem alkoholowym.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
28.12.2023 12:00 Andrzej Giżyński
Pierwsza publikacja:
28.12.2023 12:00 Andrzej Giżyński
{"register":{"columns":[]}}