2023r. III kwartał - jakość handlowa napojów RTD oraz piw smakowych
W III kwartale 2023 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrole jakości handlowej napojów RTD oraz piw smakowych. Kontrolą objęto 4 placówki handlu detalicznego oraz 3 producentów prowadzących działalność na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W toku kontroli ocenie jakości handlowej poddano 13 partii w tym 7 partii w zakresie parametrów fizykochemicznych.
Jakość handlową z uwagi na wady dotyczące parametrów fizykochemicznych produktu kwestionowano w odniesieniu do 2 partii piwa. Z kolei nieprawidłowości w oznakowaniu stwierdzono w 3 partiach piwa.
Oceniane produkty nie spełniały wymagań jakości handlowej między innymi z uwagi na:
- zaniżoną zawartość alkoholu w stosunku do deklaracji umieszczonej w oznakowaniu;
- w zależności od produktu zawyżoną lub zaniżoną zawartość ekstraktu brzeczki podstawowej w stosunku do deklaracji umieszczonej w oznakowaniu;
- brak podania w wykazie składników nazw wszystkich składników wykorzystanych podczas produkcji np. płatki owsiane;
- podanie w wykazie składników niewłaściwej nazwy składnika wykorzystanego do produkcji środka spożywczego, np. do produkcji wykorzystano sok malinowy, podczas gdy w wykazie składników deklarowano użycie składnika nieprzetworzonego, tj. malin;
- brak podania w oznakowaniu produktu danych identyfikujących podmiotu działającego na rynku spożywczym odpowiedzialnego za informację na temat żywności.
Warto wiedzieć, że …
RTD (ready-to-drink) - drinki gotowe do spożycia - to napoje alkoholowe produkowane na bazie wódki lub innych napojów spirytusowych z dodatkiem soków, aromatów i dozwolonych substancji dodatkowych. Napoje te zwykle zawierają poniżej 15 % objętościowych alkoholu.
W przypadku napojów zawierających powyżej 1,2% obj. alkoholu podawanie wykazu składników oraz informacji o wartości odżywczej nie jest obowiązkowe. Niemniej jednak w przypadku, gdy producent decyduje się na podanie tych informacji w oznakowaniu musi to zrobić zgodnie z wytycznymi zawartymi w przepisach prawa.
Zgodnie z art. 18 ust 1 rozporządzenia wykaz składników powinien:
- być poprzedzony nagłówkiem, który składa się lub zawiera z wyraz „składniki”;
- zawierać nazwy wszystkich składników wykorzystanych podczas produkcji w malejącej kolejności ich masy, tj. od tego, którego jest najwięcej do tego, którego jest najmniej.
Informacja o wartości odżywczej powinna zawierać:
- wartość energetyczną,
- ilość tłuszczu,
- ilość kwasów tłuszczowych nasyconych,
- ilość węglowodanów,
- ilość cukrów,
- ilość białka,
- ilość soli.
Informacje o składnikach odżywczych powinna być podana w gramach w przeliczeniu na 100 g lub 100 ml. Dodatkowo może zostać podana w przeliczeniu na porcję lub jednostkową ilość żywności dla danego produktu.
Wartość energetyczna powinna być podana w kJ (kilodżulach) oraz kcal (kilokaloriach).
- Ostatnia modyfikacja:
- 28.12.2023 12:18 Andrzej Giżyński
- Pierwsza publikacja:
- 28.12.2023 12:18 Andrzej Giżyński