W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

2023r. IV kwartał - jakość handlowa jaj

W IV kwartale 2023 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie przeprowadziła kontrole jakości handlowej jaj wprowadzanych do obrotu na etapie sprzedaży detalicznej. Objęto nią 28 sklepów z województwa warmińsko-mazurskiego, w których dokonano oceny jakości handlowej 87 partii w zakresie oznakowania, w tym: 72 partie jaj o łącznej wielkości partii 11348  sztuk, wprowadzane do obrotu w opakowaniach jednostkowych, 15 partii  jaj o łącznej wielkości partii 89188  sztuk wprowadzane do obrotu luzem.

Nieprawidłowości w zakresie oznakowania jaj wprowadzanych do obrotu w opakowaniu stwierdzono w odniesieniu do 5 partii jaj, natomiast nieprawidłowości w zakresie oznakowania jaj wprowadzanych do obrotu luzem stwierdzono w odniesieniu do 7 partii jaj.

Nieprawidłowości dotyczyły m.in.:

  • jaj wprowadzanych do obrotu w opakowaniu:
    • na zewnętrznej powierzchni opakowania nie podano dobrze widocznego i czytelnego oznaczenie metody chowu kur niosek;
    • nie podano danych identyfikacyjnych danych podmiotu działającego na rynku spożywczym, odpowiedzialnego za informację na temat żywności;
    • nie podano kodu zakładu pakowania jaj, w których jaja zostały zapakowane i sklasyfikowane;
  • jaj wprowadzanych do obrotu luzem:
    • nie podano klasy jakości sprzedawanych jaj;
    • nie podano oznaczenia metody chowu;
    • nie podano objaśnienia znaczenia kodu producenta;
    • nie podano daty minimalnej trwałości;
  • wprowadzania do obrotu jaj całkowicie pozbawionych oznakowania;
  • wprowadzania do obrotu jaj nie zawierających na skorupce jaj kodu producenta;
  • umieszczania w oznakowaniu jaj pozyskanych od kur z chowu klatkowego określenia „JAJA WIEJSKIE”;
  • umieszczanie w oznakowaniu jaj nie poddanych klasyfikacji jakościowej i wagowej informacji dot. klasy wagowej sprzedawanych jaj.

Warto wiedzieć, że …

Określenie „jaja wiejskie” lub inne o podobnym znaczeniu nie odnosi się do lokalizacji fermy jaj kur niosek. Mało prawdopodobne by były one zlokalizowane w mieście.

Określenie „wiejskie” w odniesieniu do jaj wskazuje na naturalną metodę chowu kur niosek, od których pozyskano jaja, tj. metodę chowu na wolnym wybiegu lub chowu ekologicznego.

Czyż nie taka metoda chowu odzwierciedla metodę chowu kur niosek, która była stosowana na wsiach zanim pojawiły się na szeroką skalę fermy i klatki w hodowli kur niosek.

Informacja o metodzie chowu kur niosek zawarta jest w kodzie producenta znajdującym się na skorupce jaj. Jeśli pierwszą cyfrą w kodzie producenta jest 0 wskazuje na jaja z chowu ekologicznego, 1  wskazuje to na jaja z chowu na wolnym wybiegu. 3 na pierwszym miejscu w kodzie producenta wskazuje, że jaja pozyskano od kur z chowu klatkowego. Nie mają więc one nic wspólnego z jajem wiejskim.

Brak pieczątki z kodem producenta na skorupce jaj nie jest wyznacznikiem ich wiejskiego pochodzenia.

Kodu na skorupce mogą nie umieszczać tylko producenci jaj utrzymujący nie więcej niż 50 kur niosek, sprzedający jaj bezpośrednio konsumentowi finalnemu w miejscu ich produkcji. Warto się zastanowić ile takich jaj mogą oni wprowadzić do obrotu tygodniowo.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.06.2024 10:56 Andrzej Giżyński
Pierwsza publikacja:
26.06.2024 10:56 Andrzej Giżyński
{"register":{"columns":[]}}