2023r. IV kwartał - jakość handlowa miodu
W IV kwartale 2023 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrole jakości handlowej miodu. Objęto nią 8 producentów z województwa warmińsko – mazurskiego, w których poddano kontroli 10 partii miodu.
W wyniku przeprowadzonych kontroli zakwestionowano jakość handlową 3 skontrolowanych partii. Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły m.in.:
- zastosowania w nazwie miodu informacji wskazującej na pochodzenie z określonej rośliny, podczas gdy badania laboratoryjne nie potwierdziły występowania w miodzie pyłku z tej rośliny w znacznej przewadze;
- nie podania w nazwie miodu informacji o jego rodzaju, tj. kwiatowy lub nektarowy;
- nie podania na etykiecie produktu informacji o specjalnych warunkach przechowywania;
- nie podania na etykiecie produktu kraju pochodzenia miodu;
- nie podania na etykiecie produktu daty minimalnej trwałości;
- nie podania na etykiecie produktu kodu identyfikującego partię produkcyjną;
- nie podania na etykiecie ilości netto żywności;
- zastosowania określenia „naturalny miód”, podczas gdy wszystkie miody są produktami naturalnymi i podkreślanie tego faktu w oznakowaniu może sugerować, że miody innych producentów takie nie są i tym samym wprowadzać konsumenta w błąd.
Warto wiedzieć, że …
W oznakowaniu miodu należy podać nazwę państwa pochodzenia, w którym miód został zebrany, a w przypadku, gdy miód pochodzi z więcej niż jednego państwa, nazwy państw pochodzenia, w których miód został zebrany.
Do 18 kwietnia 2026 r. w obrocie może znajdować się miód pochodzący z więcej niż jednego państwa w oznakowaniu, którego podano się następujące informacje odnoszące się do jego pochodzenia:
- „mieszanka miodów pochodzących z UE” albo
- „mieszanka miodów niepochodzących z UE”, albo
- „mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE”.
Warunek: jeśli miód został wyprodukowany przed 18 kwietnia 2024 r.
Jeśli produkcja nastąpiła po 18 kwietnia 2024 r. w oznakowaniu miodu w opakowaniach podaje się konkretną nazwę państwa pochodzenia, w którym miód został zebrany, a w przypadku gdy miód pochodzi z więcej niż jednego państwa, nazwy państw pochodzenia, w których miód został zebrany (nie stosuje się określenia „mieszanka miodów…”).
- Ostatnia modyfikacja:
- 26.06.2024 10:52 Andrzej Giżyński
- Pierwsza publikacja:
- 26.06.2024 10:52 Andrzej Giżyński