Barszcz czerwony
Barszcz czerwony jest kluczowym elementem świątecznego menu w wielu polskich domach. Serwowany jest zazwyczaj z uszkami z kapusta i grzybami lub krokietami. Charakterystyczny bogaty smak, głęboki, intensywny kolor barszczu to marzenie każdej gospodyni. Co zrobić, aby był pyszny?
Do domowego przygotowania barszczu potrzebne będą na pewno:
- Buraki – powinny być odpowiednio twarde, całe i zdrowe. Warto upewnić się czy nie mają objawów zepsucia lub pleśni. Nadmiar wilgoci również jest niewskazany, może przyczynić się do ich gnicia. Zdaniem szefów kuchni, nasz barszcz będzie miał piękny i intensywny kolor, jeśli do jego przygotowania użyjemy bardzo czerwonych buraków.
- Zakwas buraczany - najlepiej samodzielnie przygotowany. Jeśli nie mamy takiego należy wybrać produkt z tych, które dostępne są na półkach sklepowych. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na ich skład.
- Zioła i przyprawy – to one nadają potrawie walory smakowe i zapachowe. Aby zachowały swoje walory organoleptyczne istotny jest sposób ich przechowywania. Najlepiej w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
- Bulion – bez względu na to, czy będzie to barszcz jarski (postny) czy mięsny, esencjonalny bulion będzie kanwą dla ostatecznego smaku barszczu czerwonego. Najlepiej wybrać produkty świeże. Jeśli przygotowujemy go na wędzonce sprawdź czy jest to produkt wędzony czy zawiera w swoim składzie aromaty dymu wędzarniczego.
Do przygotowania barszczu można wykorzystać również koncentrat z buraków czerwonych
- Ich podstawowym składnikiem może być sok z buraków kwaszonych, sok z buraków lub sok z buraków odtworzony z zagęszczonego soku. Zawartość soku z buraka w produkcie jest decydująca.
- Należy zwrócić uwagę na dodatkowe składniki obecne w produkcie: cukry, syrop glukozo-fruktozowy, dozwolone substancje dodatkowe, tj. regulatorów kwasowości, przeciwutleniacze, aromaty.
A na co zwrócić uwagę kupując gotowy barszcz?
- Niezależnie czy wybierzemy gotowy barszcz czy produkt instant należy zwrócić uwagę na ich skład – im krótszy tym lepszy. Zwróć uwagę, aby w produkcie nie było dodatków do żywności takich jak wzmacniacze smaku, regulatory kwasowości, substancje zagęszczających. Specyficzne walory smakowe i zapachowe barszczu powinny pochodzić z ziół i przypraw, a nie aromatów i wzmacniaczy smaku.
- Sposób przygotowania produktu. Istotna jest np. ilość i temperatura wody, w której należy rozpuścić produkt instant lub obowiązek zagotowania produktu przed podaniem.
Pamiętaj gotowy barszcz należy tylko podgrzać. Jeśli go zagotujesz może stracić swój piękny kolor. Zbyt długie gotowanie barszczu może spowodować, że będzie on gorzki, a jego kolor wyblaknie.
Informacje o publikacji dokumentu
- Ostatnia modyfikacja:
- 13.12.2024 14:18 Andrzej Giżyński
- Pierwsza publikacja:
- 13.12.2024 14:18 Andrzej Giżyński