W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kompot z suszu – tradycyjna potrawa Wigilijna

Kompot z suszu to kompot tradycyjnie podawany podczas Wigilii Bożego Narodzenia. Przygotowuje się go z suszonych owoców, ewentualnie z dodatkiem aromatycznych przypraw korzennych.  W okresie przedświątecznym pojawiają się w sklepach gotowe mieszanki do przygotowania kompotu wigilijnego. Więc jeśli sami nie przygotowaliśmy ususzonych owoców w domu to na pewno przed świętami dostaniemy w sklepach lub na targowiskach gotowe mieszanki owoców składające się z suszonych jabłek, gruszek, moreli, śliwek, żurawiny.

W zależności od preferencji smakowych można wybrać produkty wędzone. Wówczas kompot nabiera intensywnego smaku i aromatu wędzonki.

  • Zwróć uwagę na zawartość mieszanki, sprawdź:
    • czy któryś z owoców występuje w przewadze,
    • czy w jej składzie znajdują się owoce wędzone.
  • Zawartość owocu – wśród informacji o produkcie najczęściej w wykazie składników powinna znaleźć się informacja o procentowym udziale owocu, którego nazwa lub wizerunek został podkreślona w grafice lub nazwie kompotu.
    Pamiętaj - składniki w wykazie składników umieszczone są w kolejności od tego, którego jest najwięcej do tego, którego jest najmniej.
    Jeśli żaden ze składników mieszanki suszu kompotowego nie ma znacznej przewagi wagowej i gdy są one stosowane w proporcjach, które mogą się zmieniać – wówczas w wykazie składników będzie zawarta informacja typu „suszone owoce w różnych proporcjach: jabłka, śliwki suszone z pestką, gruszki, aronie”.
  • Uważaj na substancje alergenne i powodujące reakcje nietolerancji!
    Zwróć uwagę, czy bakalie nie zawierają przypadkiem dwutlenku siarki oznaczonego  symbolem chemicznym SO2 i występującym często w wykazie składników pod znakiem E220.
    Dwutlenek siarki jest gazowym związkiem nieorganicznym stosowanym jako substancja konserwująca. Jest on stosowany również w celu zachowania jasnej barwy owoców suszonych takich jak morele, ananasy czy rodzynki. Warto mieć świadomość, że warianty niesiarkowane tych owoców będą znacznie ciemniejsze, co nie stanowi wady tych owoców suszonych, a wynika z braku zastosowania siarczynów powodujących utrwalenie barwy.
    Dwutlenek siarki może wpływać negatywnie na organizm człowieka i jest alergenem, dlatego będzie wyróżniony w wykazie składników np. poprzez zastosowanie pogrubionej czcionki lub podkreślenie.
  • Zwróć uwagę na ewentualną obecność innych składników np. cukru, tłuszczów nasyconych.
     

A może by tak wybrać mieszankę kompotową BIO lub EKO ?

Produkty BIO lub EKO różnią się od produktów konwencjonalnych tym, że w ich produkcji używa się owoców uprawianych bez pestycydów, środków ochrony roślin czy  sztucznych nawozów. Sam etap produkcji jest prowadzony metodami chroniącymi wartość odżywczą surowców, bez użycia konserwantów, sztucznych barwników i innych dodatków niedopuszczonych do stosowania w przetwórstwie ekologicznym.

Może więc w Święta Bożego Narodzenia sięgnąć po produkt najwyższej jakości wyprodukowany z dbałością o środowisko i nasze zdrowie!
 

Jak przygotować kompot?

Czego potrzebujemy?

  • 1/2 kg pokrojonych suszonych owoców (jabłek, gruszek, śliwek, moreli itp.)
  • 3 litry zimnej wody
  • 3-4 łyżki cukru (najlepiej dodać do smaku)
  • 1 laska cynamonu
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • 2 gwiazdki anyżu

Najpierw należy dokładnie przepłukać suszone owoce, aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń. Następnie owoce zalewa się wodą i gotuje. W tym etapie często dodaje się cukier oraz przyprawy, takie jak cynamon, goździki czy wanilia, co nadaje kompotowi wyjątkowego aromatu. Po zagotowaniu, kompot należy gotować na małym ogniu przez około 20-30 minut, aby owoce zmiękły i uwolniły swoje smaki. (przepis pochodzi ze strony https://poprostupycha.com.pl/przepis/wigilijny-kompot-z-suszu/)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.12.2024 12:57 Andrzej Giżyński
Pierwsza publikacja:
16.12.2024 12:57 Andrzej Giżyński
{"register":{"columns":[]}}