Pierogi z kapustą i grzybami
Pierogi z kapustą i grzybami to danie, które w wielu polskich domach zajmuje szczególne miejsce na świątecznym stole podczas świąt Bożego Narodzenia.
Wśród nas znajdą się tacy, którzy samodzielnie przygotują pierogi na Wigilię, a będą też tacy, którzy postawią na gotowe dania garmażeryjne. Obie wersje prawidłowe :)
Do domowego przygotowania pierogów z kapustą i grzybami potrzebna będzie na pewno:
- kapusta – no to kiszona czy kwaszona? – wielu z nas zastanawia się jaka jest różnica? Otóż nie ma żadnej - określenia „kiszona/e” i „kwaszona/e” stosuje zamiennie w stosunku do przetworów otrzymanych w wyniku naturalnego procesu fermentacji mlekowej. Do kapusty kiszonej/kwaszonej czyli produktu otrzymanego w wyniku procesu fermentacji mlekowej, zgodnie z zasadami sztuki obowiązującymi w przetwórstwie spożywczym nie powinno się dodawać kwasu octowego czy też mlekowego. Każdy dodatek wspomnianych kwasów wiąże się z tym, że produkt ten nie jest już kiszonką/kwaszonką a marynatą.
- grzyby suszone – jeżeli nie masz własnych zapasów, to możesz kupić grzyby suszone w opakowaniu, gdzie zawsze powinny znajdować się grzyby jednego gatunku, w postaci całych owocników, kapeluszy lub krajanki, niedopuszczalne są objawy zapleśnienia oraz obecność szkodników. Czy wiesz że … grzyby świeże i suszone zawsze są dopuszczane do obrotu przez klasyfikatorów grzybów lub grzyboznawców :)
- cebula – zawsze wybieraj świeżą czyli taką która jest twarda, jędrna i ciężka w ręku i nie posiada oznak wilgoci czy miękkich obszarów, skórka cebuli powinna być sucha, gładka, nieuszkodzona, wolna od plam i odkształceń. Niestety uszkodzenia skórki mogą prowadzić do szybszego psucia się cebuli.
A na co zwrócić uwagę kupując gotowe pierogi?
- opakowanie – sprawdź czy opakowanie nie jest uszkodzone i czy jest szczelne;
- wykaz składników – im krótszy tym lepszy :) zwróć uwagę, aby w produkcie nie było konserwantów czy innych E-dodatków; sprawdź czy na pewno w składzie podane są grzyby leśne np. borowik szlachetny, czy po prostu pieczarki;
- zawartość farszu – na etykiecie może być podana zawartość farszu czyli razem ujętych grzybów, kapusty i pozostałych składników farszu lub podana oddzielnie ilość kapusty i grzybów wyrażona wartością procentową, odpowiadająca ilości tych składników w chwili ich użycia; warto zwracać uwagę na te informację, ponieważ w zależności od producenta zawartość tych składników może być różna;
- wygląd pierogów - upewnij się, że pierogi są równomiernie uformowane, powinny mieć one ładny kształt i nie być zbyt pomarszczone, taki wygląd świadczy o staranności w przygotowaniu;
- termin przydatności do spożycia lub data minimalnej trwałości – w oznakowaniu wyrobów garmażeryjnych najczęściej podany jest termin przydatności do spożycia poprzedzony wyrażeniem „najlepiej spożyć do” wskazujący do kiedy spożycie produktu jest bezpieczne – nie jedz produktów po upływie terminu przydatności do spożycia.
Innym wyróżnikiem trwałości produktu jest także data minimalnej trwałości, poprzedzona wyrażeniem „najlepiej spożyć przed” lub „najlepiej spożyć przed końcem”, która wskazuje do kiedy żywność zachowuje swoją odpowiednią jakość, pod warunkiem, że przestrzega się wskazówek dotyczących przechowywania, a opakowanie nie jest naruszone. Podawana jest ona w oznakowaniu produktów, które nie ulegają tak szybkim zmianom biochemicznym np. pierogów mrożonych.
- Ostatnia modyfikacja:
- 19.12.2024 07:32 Andrzej Giżyński
- Pierwsza publikacja:
- 16.12.2024 12:17 Andrzej Giżyński