Ryby i przetwory rybne
Zgodnie w wielopokoleniową tradycją, co roku na świątecznym stole królują potrawy rybne. Według wierzeń, jeśli zaserwujemy rybę na wigilijnym stole, zagwarantujemy sobie dobry, obfity i spokojny nowy rok. Zanim jednak przejdziemy do przyrządzania czy jedzenia pysznej ryby, należy wcześniej ją wybrać i kupić. Oto kilka wskazówek:
Po czym poznać, że ryba jest świeża i wysokiej jakości??
Ryby świeże charakteryzują się sprężystym i elastycznym mięsem bez obcych i niepożądanych zapachów. Mają wypukłe i błyszczące oczy oraz gładką dobrze przylegającą łuskę i płaski, niewzdęty brzuch. Jeśli skrzela są intensywnie zabarwione, wilgotne, błyszczące i mają delikatny morski zapach to mamy do czynienia ze świeżym produktem.
Jeśli kupujesz rybę świeżą – sprawdź czy nie masz do czynienia z rybą ROZMROŻONĄ! - Taka informacja powinna znaleźć się w oznakowaniu. Warto się tym zainteresować za każdym razem, gdy w nazwie lub jej pobliżu nie ma określenia „świeża”.
W sprzedaży oprócz ryb świeżych znajdują się ryby mrożone z glazurą lub bez glazury.
Glazurowanie jest to zabieg technologiczny polegający na nałożeniu warstewki lodu na rybę. Zabieg ten ma na celu odcięcie surowca od tlenu, zapobiega wysuszce i oparzelinie mrozowej.
Tak więc glazura jest tylko dodatkiem mającym zabezpieczyć składnik jakim są filety rybne przed wysuszeniem oraz przedłużyć okres trwałości produktu.
Kupując rybę mrożoną glazurowaną w opakowaniu wśród informacji umieszczonych na etykiecie znajdziesz „masę netto bez glazury”. Jeśli jednak decydujesz się na zakup ryby mrożonej glazurowanej oferowanej bez opakowania należy sprawdzić procentowy udział glazury w produkcie.
Sprawdź wykaz składników ryb mrożonych glazurowanych. Mogą one zawierać oprócz dodanej wody dodatki do żywności takie jak fosforany określone od E 338 do E 452 pełniące funkcje stabilizatorów, których zadaniem jest między innymi zatrzymanie wody w produkcie.
Dobrze zdecyduj czy cena ryby glazurowanej na pewno jest bardziej korzystna niż ryby świeżej. Kupuj rybę, a nie wodę i substancję ją wiążące!
Dzikie czy hodowlane: jakie ryby pojawią się na Twoim świątecznym stole?
Zgodnie z obowiązującym prawem ryby sprzedawane jako żywe, świeże, mrożone, solone i wędzone muszą być odpowiednio oznakowane. Poza nazwą gatunkową ryby, etykieta lub wywieszka w miejscu sprzedaży powinna zawierać informacje o tym, gdzie ryba została złowiona:
- jeśli w morzach lub oceanach zostanie podany obszar FAO, podstrefa, gdzie zostały złowione ryby;
- jeśli w wodach słodkich zostanie podana nazwa rzeki lub jeziora, w którym zostały złowione ryby;
- w przypadku ryb hodowlanych zostanie podana nazwa państwa, w którym znajdowała się akwakultura.
Dodatkowo w przypadku ryb dzikich wśród informacji na etykiecie znajdziesz kategorię narzędzi, jakie zostały wykorzystane podczas połowu ryb np. „niewody”, „włoki”, „sieci skrzelowe i podobnych sieci”, „siatki otaczające i podnośniki sieci”.
Podczas zakupu ryb warto wybierać produkty z:
- niebieskim znakiem MSC – to gwarancja, że na naszych stołach znajdą się dziko złowione ryby, które pochodzą ze zrównoważonego źródła,
- zielonym znakiem ASC, który znajdziemy na rybach hodowlanych, ale tylko tych pochodzących z odpowiedzialnych hodowli.
A gdy wybierasz gotowe produkty … pyszna ryba po grecku, śledziki w różnym wydaniu, karp w galarecie … Zawsze sprawdź:
- jakich surowców użyto do przygotowania produktu- im prostszy skład tym lepiej,
- jaka ryba stanowi podstawę dania,
- masę składników stałych w produktach rybnych w zalewie, czyli masę ryby i warzyw po odsączeniu,
- procentową zawartość ryby użytej w produkcie. W przypadku produktów opakowanych jest to obowiązkowa informacja. Procentową zawartość ryby użytej w produkcji znajdziesz zwykle w wykazie składników,
- czy kostki ryb lub paluszki rybne stanowią całe kawałki czy utworzono je z różnych kawałków połączonych ze sobą, przez co sprawiają wrażenie jednego kawałka ryby.
Łączenie kawałków ryby odbywa się za pomocą enzymów, które sklejają kawałki ryby, a po obróbce w domu ulegają dezaktywacji. W nazwie takich produktów znajduje się zapis „z połączonych kawałków ryby”.
Pamiętaj, nie musisz być ekspertem! Wszystkie te informacje znajdziesz w oznakowaniu kupowanych produktów!
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.12.2024 08:24 Andrzej Giżyński
- Pierwsza publikacja:
- 11.12.2024 09:53 Andrzej Giżyński