W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Słodki przerywnik wakacyjnych wędrówek

LODY

  • Zwróć uwagę na rodzaj produktu. W zależności od preferencji mamy do wyboru:
    • lody zawierające w swoim składzie tłuszcz mleczny oraz białka mleka z ewentualnym dodatkiem tłuszczu roślinnego i białek roślinnych oraz z dodatkiem innych surowców i dozwolonych substancji dodatkowych,
    • lody wodne otrzymywane z mieszaniny wody i cukru lub substancji słodzących z dodatkiem innych surowców i dozwolonych substancji dodatkowych,
    • sorbety otrzymywane z mieszaniny przygotowanej z wody i cukrów z dodatkiem owoców, innych surowców i dozwolonych substancji dodatkowych.
    Musisz też wiedzieć, że „Lody tradycyjne” czy „Lody jak dawniej” nie powinny być produkowane z wykorzystaniem surowców wysoko przetworzonych, np. mleka w proszku, serwatki w proszku, dozwolonych substancji dodatkowych, np. barwników, substancji konserwujących, oraz surowców, których dawniej nie stosowano, np. olej palmowy, olej kokosowy.
  • Sprawdzaj skład przed zakupem lodów – Pamiętaj im krótszy skład, tym lepszy produkt. Przeanalizuj, jakie surowce zostały wykorzystane do produkcji lodów – w ich składzie mogą znajdować się dodatki do żywności np. emulgatory, substancje glazurujące, substancje konserwujące, stabilizatory, barwniki, aromaty – czy na pewno takich lodów szukasz?
    Zwróć uwagę na to:
    • co jest na pierwszym miejscu w wykazie składników sorbetów: woda czy owoce – składników znajdujących się na początku wykazu składników jest najwięcej w produkcie.
    • jakie surowce pochodzące z mleka zostały wykorzystane do produkcji lodów – mleko, śmietana, a może serwatka i preparaty białkowe?
    • czy tłuszcz wchodzący w skład lodów pochodzi z mleka czy jest pochodzenia roślinnego np. palmowy kokosowy?
    • co nadaje słodycz lodom: cukier, cukier trzcinowy, syrop glukozowo-fruktozowy czy substancje słodzące?
    • jakie dodatki wpływają na smak, zapach i barwę lodów. Sprawdź czy w skład lodów czekoladowych wchodzi czekolada czy wyrób czekoladopodobny, lodów waniliowych - laska wanilii lub naturalny aromat waniliowy czy aromat etylowaniliny. Walory smakowo-zapachowe lodów śmietankowych powinny pochodzić od śmietanki, a owocowych np. truskawkowych, malinowych czy morelowych od użytych owoców.
      Pamiętaj „Lody o smaku…” to takie, na których smak i zapach wpływają zastosowane aromaty, a nie owoce, czekolada, śmietanka itp.
    • co wpływa na intensywną barwę lodów smerfowych, balonowych – często są to barwniki będące dodatkami do żywności.
  • Zwróć uwagę na kolorowe dodatki do lodów (posypki, drażetki, polewy itd.). Swym kolorem i zapachem przyciągają uwagę dzieci – jednak ich skład może być różny.
    • Polewa czekoladowa musi zawierać czekoladę, a nie tylko kakao – zwróć uwagę na zawartość całkowitej suchej masy kakaowej (czyli mieszaniny miazgi kakaowej oraz tłuszczu kakaowego). Wśród informacji opisujących produkt szukaj określenia "masa kakaowa minimum ... %".
      Pamiętaj czekoladą nie jest wyrób, w którym podczas produkcji tłuszcz kakaowy zastąpiono tłuszczem roślinnym w ilości wyższej niż 5% całkowitej masy produktu końcowego pomniejszonej o masę dodanych składników produktu. Jest to wyrób czekoladopodobny.
    • Polewa owocowa czy o smaku owocowym – co wpływa na jej walory smakowo-zapachowe.
    • Kolorowe wafelki do lodów, posypki czy drażetki – ich barwa może pochodzić od żywności o właściwościach barwiących lub barwników będących dozwolonymi substancjami dodatkowymi. Barwniki takie jak: żółcień pomarańczowa (E 110), żółcień chinolinowa (E 104), azorubina/karmoizyna (E 122), czerwień allura (E 129), tartrazyna (E 102), pąs 4R (E 124) mogą mieć szkodliwy wpływ na aktywności i skupienie uwagi u dzieci.

GOFRY

  • Zwróć uwagę na sposób przygotowania
    Jak wiadomo najlepsze są gofry przygotowywane ze świeżego ciasta. Nierzadko jednak w punktach gastronomicznych są one odgrzewane lub odpiekane.
  • Sprawdzaj skład przed zakupem gofrów
    • Ciasto na gofry może być przyrządzone z podstawowych składników, ale może mieć też w składzie dozwolone substancje dodatkowe.
    • Tradycyjne gofry nie będą zawierały w swoim składzie wysoko przetworzonych składników np. mleka w proszku, jajek w proszku, syropu glukozowego oraz dozwolonych dodatków do żywności, np. środków napowietrzających, regulatorów kwasowości, substancji wiążących.
  • Zwróć uwagę na dodatki do gofrów (bita śmietana, frużelina, posypki itd.)
    • „bita śmietana” jest napowietrzoną śmietaną o zawartości tłuszczu 30-36%. Często do jej przygotowania wykorzystywane są jednak wyroby śmietanopodobne, które poza białkami mleka nie zawierają żadnych innych składników pochodzących z mleka, a zawierają tłuszcze roślinne oraz dozwolone dodatki do żywności tj. substancje emulgujące, stabilizatory.
      Pamiętaj śmietana to produkt uzyskiwany wyłącznie z mleka, do którego można dodać jedynie substancje konieczne do jej wytworzenia, o ile nie stosuje się ich do zastąpienia – w całości lub w części – jakichkolwiek naturalnych składników mleka. Śmietana nie może zawierać w swoim składzie tłuszczów roślinnych.
    • Sprawdź jaki udział w frużelinie owocowej stanowią owoce oraz czy owoc wskazany w jej nazwie nie został zastąpiony innymi składnikami np. przecierem z jabłek i aromatami.
    • Sprawdź skład sosów wykorzystywanych jako polewa oraz słodkich posypek, a przede wszystkim, co decyduje o ich walorach smakowo zapachowych czekolada, kakao, owoce a może aromaty i barwniki.

Pamiętaj!

Brak opakowania nie może oznaczać braku informacji o produkcie.

W każdym miejscu, w którym żywność wprowadzana jest do obrotu, w tym w lokalach gastronomicznych, nawet tych małych punktach, w których serwują lody czy gofry, powinny być dostępne informacje o produktach, które można tam kupić.

Zawsze sprawdź jakie surowce zostały wykorzystane do wyprodukowania, przygotowania środka spożywczego. Wykaz składników znajdziesz na opakowaniu lub w przypadku produktów wprowadzanych do obrotu bez opakowania w miejscu ich sprzedaży.

W przypadku produktów wprowadzanych do obrotu bez opakowania informacje o produkcie powinny znaleźć się na wywieszce dotyczącej danego środka spożywczego lub zostać zaprezentowane w inny sposób w miejscu dostępnym bezpośrednio konsumentowi – powinny być dostępne bez udziału osób trzecich.

Jest to prawo każdego konsumenta, także TWOJE!

 

BĄDŹ ŚWIADOMYM KONSUMENTEM – czytaj etykiety!

Broszura ma charakter informacyjny i nie stanowi wykładni prawa.

Materiały

Słodki przerywnik wakacyjnych wędrówek
slodki​_przerywnik​_wakacyjnych​_wedrowek.pdf 0.53MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
30.06.2023 10:22 Andrzej Giżyński
Pierwsza publikacja:
30.06.2023 10:22 Andrzej Giżyński
{"register":{"columns":[]}}