W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania inspektorów WIOŚ w Rzeszowie w związku z zanieczyszczeniem cieku Sołotwa w m. Lubaczów

07.06.2024

Płynąca zanieczyszczona rzeczka

W dniu 07.06.2024 r. do WIOŚ w Rzeszowie wpłynęło zgłoszenie z Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej PGW Wody Polskie RZGW w Rzeszowie, dotyczące zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi z nieustalonego źródła rzeki Lubaczówka na wysokości ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w m. Lubaczów oraz cieku o nazwie Sołotwa, będącego prawostronnym dopływem rzeki Lubaczówka.

Tego samego dnia inspektorzy WIOŚ w Rzeszowie Delegatury w Przemyślu rozpoczęli wizję w terenie celem rozpoznania zanieczyszczenia. Na miejscu obecni byli przedstawiciele: Nadzoru Wodnego w Lubaczowie PGW Wody Polskie, Miejskiego i Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie i Urzędu Miejskiego w Lubaczowie.

W wyniku oględzin stwierdzono, że wypływ substancji ropopochodnych następował z wylotu kanalizacji deszczowej poprzez rów uchodzący do cieku Sołotwa. Poniżej wylotu znajdowały się ustawione przez funkcjonariuszy PSP zapory sorpcyjne oraz bale ze słomy. Przy wylocie wyczuwalny był zapach typowy dla substancji ropopochodnych. Woda rowu była mętna, a w rejonie wylotu kanalizacji deszczowej widoczna była na powierzchni wody warstwa tłustej substancji.

Funkcjonariusze PSP zebrali zanieczyszczenia z powierzchni wody rowu uchodzącego do cieku Sołotwa celem przekazania do utylizacji. Nie stwierdzono przedostawania się zanieczyszczeń z rowu do cieku Sołotwa. Wody cieku poniżej oraz powyżej wylotu ww. kanalizacji deszczowej były naturalnej barwy, w rejonie miejsca zdarzenia nie stwierdzono śniętych ryb.

W trakcie rozpoznania przeprowadzono oględziny terenu stacji paliw znajdującej się w pobliżu miejsca zdarzenia. Obiekt stacji był uporządkowany, na jej terenie nie stwierdzono śladów zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi, ale przy studzienkach zlokalizowanych w rejonie zbiornika na olej napędowy i poniżej terenu stacji paliw wyczuwalny był zapach typowy dla substancji ropopochodnych. Uzyskano informacje, że na terenie stacji nie odnotowano awarii.

Pracownik CLB GIOS Oddział Rzeszów, w obecności Inspektorów WIOŚ w Rzeszowie Delegatury w Przemyślu, pobrał do badań próby wody z cieku Sołotwa powyżej i poniżej wylotu oraz próby ścieków z wylotu na obecność substancji ropopochodnych. Wyniki badań zostaną przekazane do PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni Przemyśl Nadzór Wodny w Przemyślu.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}