Zadania Wydziału Inspekcji
Zadania Inspekcji Ochrony Środowiska wymienione zostały w ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska i w szeregu ustawach normujących zasady szeroko rozumianej ochrony środowiska, z których najważniejsze to:
- Ustawa Prawo ochrony środowiska;
- Ustawa o odpadach;
- Ustawa o wprowadzeniu ustawy – Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz zmianie niektórych ustaw;
- Ustawa Prawo wodne;
- Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi;
- Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej;
- Ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji;
- Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym;
- Ustawa o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych;
- Ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych;
- Ustawa o substancjach chemicznych i ich mieszaninach;
- Ustawa o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów;
- Ustawa o nawozach i nawożeniu;
- Ustawa o systemie oceny zgodności;
- Ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw;
- Ustawa o odpadach wydobywczych;
- Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko;
- Ustawa o lasach;
- Ustawa o dostępie do informacji publicznej;
- Ustawa o dostępie do zasobów genetycznych i podziale korzyści z ich wykorzystania.
- Ustawa Prawo przedsiębiorców.
- Ustawa Kodeks postępowania administracyjnego.
Część zadań przypisanych Inspekcji Ochrony Środowiska wynika z przeznaczonych do bezpośredniego stosowania w państwach członkowskich rozporządzeń tych organów.
Do zadań Wydziału i Działów Inspekcji należy w szczególności:
- Kontrola podmiotów korzystających ze środowiska w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska w zakresie:
- przestrzegania przepisów o ochronie środowiska,
- przestrzegania decyzji ustalających warunki korzystania ze środowiska oraz przestrzegania zakresu, częstotliwości i sposobu prowadzenia pomiarów wielkości emisji i jej wpływu na stan środowiska,
- przestrzegania przepisów dotyczących zawartości siarki w ciężkim oleju opałowym stosowanym w instalacjach energetycznego spalania paliw oraz w oleju do silników statków żeglugi śródlądowej,
- eksploatacji instalacji i urządzeń chroniących środowisko przed zanieczyszczeniem,
- przestrzegania przepisów o gospodarce opakowaniami oraz odpadami opakowaniowymi,
- przestrzegania przepisów o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej,
- postępowania z substancjami zubożającymi warstwę ozonową oraz fluorowanymi gazami cieplarnianymi i pozostałymi fluorowanymi gazami cieplarnianymi, o których mowa w ustawie z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych, postępowania z produktami i urządzeniami zawierającymi te substancje lub gazy lub od nich uzależnionymi, z wyłączeniem systemów ochrony przeciwpożarowej i gaśnic zawierających te substancje lub gazy,
- przestrzegania przepisów ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych w zakresie wymagań określonych w zezwoleniach na prowadzenie zakładu inżynierii genetycznej albo w zgodach na zamierzone uwolnienie organizmów genetycznie zmodyfikowanych do środowiska w zakresie postępowania z odpadami, w tym powstającymi podczas zamkniętego użycia organizmów genetycznie zmodyfikowanych oraz po zakończeniu zamierzonego uwolnienia organizmów genetycznie zmodyfikowanych do środowiska,
- przestrzegania przepisów o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji,
- przestrzegania przepisów o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, z wyjątkiem przepisów art. 37 i art. 39 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym,
- przestrzegania przepisów o bateriach i akumulatorach, z wyjątkiem przestrzegania przez sprzedawców detalicznych i sprzedawców hurtowych przepisów art. 8-9,art, 10 ust. 1, art. 11, art. 31 ust. 3, art. 48-50, art. 53 oraz art. 54 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r, o bateriach i akumulatorach,
- przestrzegania przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach,
- przestrzegania przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach,
- wykonywania zadań określonych w ustawie z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne.
- Podejmowanie na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, decyzji wstrzymujących działalność prowadzoną z naruszeniem wymagań związanych z ochroną środowiska lub naruszeniem warunków korzystania ze środowiska.
- Przeciwdziałanie poważnym awariom oraz sprawowanie nadzoru nad usuwaniem ich skutków.
- Uczestnictwo w działaniach podejmowanych w przypadku wystąpienia poważnej awarii, przygotowywanie stosownych decyzji dotyczących m.in. przeprowadzenia badań lub wprowadzenia ograniczeń w korzystaniu ze środowiska.
- Wykonywanie zadań związanych ze zbieraniem danych do Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń oraz prowadzeniem Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń.
- Wykonywanie zadań określonych w ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
- Udział w przekazywaniu do użytkowania obiektów lub instalacji realizowanych jako przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
- Wykonywanie zadań w zakresie zapobiegania szkodom w środowisku i ich naprawy.
- Wykonywanie zadań określonych w przepisach o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów.
- Wykonywanie kontroli przewozu towarów niebezpiecznych lub odpadów wraz z innymi organami.
- Dokumentowanie ocen transportowanych towarów i odpadów w ramach współdziałania z organami właściwymi do przeprowadzania kontroli na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów.
- Wykonywanie zadań określonych w ustawie z dnia 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych.
- Kontrola wyrobów wprowadzonych do obrotu lub oddanych do użytku, podlegających ocenie zgodności w zakresie spełniania przez nie zasadniczych lub innych wymagań dotyczących ochrony środowiska.
- Wykonywanie zadań wynikających z nw. aktów prawnych, w zakresie zagrożeń dla środowiska:
- ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach,
- rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) i utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniającego dyrektywę 1999/45/WE oraz uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21AVE,
- rozporządzenia (WE) nr 648/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie detergentów,
- rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 649/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. dotyczącego wywozu i przywozu niebezpiecznych chemikaliów,
- rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniającego i uchylającego dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1907/2006.
- Wykonywanie zadań wynikających z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 995/2010 z dnia 20 października 2010 r. ustanawiającego obowiązki podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i produkty z drewna.
- Wykonywanie zadań dotyczących przeprowadzania kontroli przestrzegania przepisów ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, w zakresie emisji gazów cieplarnianych, objętych systemem oraz szacowanie wielkości emisji gazów cieplarnianych z instalacji lub z operacji lotniczej, o którym mowa w art. 87 ust. 4 i art. 88 ust. 1 tej ustawy.
- Wykonywanie zadań określonych w ustawie z dnia 19 lipca 2016 r. o dostępie do zasobów genetycznych i podziale korzyści z ich wykorzystania oraz wynikających z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 511/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie środków zapewniających zgodność użytkowników w Unii z wymogami wynikającymi z Protokołu z Nagoi dotyczącego dostępu do zasobów genetycznych oraz uczciwego i sprawiedliwego podziału korzyści wynikających z wykorzystania tych zasobów i rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/1866 z dnia 13 października 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 511/2014 w odniesieniu do rejestru kolekcji, monitorowania zgodności użytkowników i najlepszych praktyk.
- Przeprowadzanie kontroli, o której mowa w art. 168a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska.
- Kontrola przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.
- Wykonywanie zadań określonych w przepisach ustawy z dnia 15 lipca 2020 r. o systemach homologacji typu UE i nadzoru rynku silników spalinowych przeznaczonych do maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach.
- Wykonywanie zadań wynikających z ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków w zakresie wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza przez przedsiębiorcę w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.
- Współdziałanie w zakresie ochrony środowiska z innymi organami kontroli, organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości, innymi organami administracji państwowej i organami samorządu terytorialnego oraz obrony cywilnej, a także organizacjami społecznymi;
- Przygotowywanie rocznej informacji o działalności kontrolnej.
- Ocena raportów bezpieczeństwa i współdziałanie z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie w zakresie dokumentacji potencjalnych sprawców poważnych awarii.
- Przygotowywanie wystąpień o wszczęcie postępowania karnego lub karno- administracyjnego w stosunku do sprawców szkodliwego zanieczyszczenia środowiska;
- Nakładanie grzywien w drodze mandatu karnego za stwierdzone nieprawidłowości i uchybienia w zakresie przestrzegania przepisów o ochronie środowiska.
- Prowadzenie spraw związanych z egzekucją obowiązków niepieniężnych.
- Prowadzenie spraw związanych z załatwianiem wniosków o podjęcie interwencji oraz skarg na inne organy administracji publicznej.
- Prowadzenie na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska postępowań administracyjnych związanych z odraczaniem terminów płatności kar pieniężnych.
- Prowadzenie na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska postępowań w sprawach zmiany wymiaru kary biegnącej lub stwierdzenia zaprzestania przekroczenia.
- Prowadzenie na podstawie ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach postępowań w sprawach zawieszenia płatności kar.
- Przygotowywanie postanowień na podstawie art. 11 i art. 41a ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
- Prowadzenie postępowań administracyjnych dotyczących wymierzania opłat i nakładania obowiązków na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne w zakresie kompetencji Inspekcji Ochrony Środowiska.
- Przygotowywanie postanowień na podstawie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
- Przygotowywanie zaświadczeń na podstawie art. 17 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
- Przygotowywanie zaświadczeń na podstawie art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych.
- Przygotowywanie informacji dotyczących spełniania wymagań ochrony środowiska przez beneficjentów programów rolno-środowiskowych.
- Wykonywanie czynności na podstawie art. l0b ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska w przypadku powzięcia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku określonego w art. 182, art. 183 lub art. 186 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks kamy lub wykroczeń przeciwko środowisku określonych w przepisach odrębnych.
- Współdziałanie z Krajową Administracją Skarbową, Strażą Graniczną, Inspekcją Transportu Drogowego, Policją oraz Prokuraturą i innymi organami administracji publicznej.
- Redagowanie projektów zarządzeń wewnętrznych, umów, regulaminów, instrukcji oraz innych dokumentów organizacyjnych dotyczących realizowanych zadań i ich aktualizacja.
- Współdziałanie z komórkami organizacyjnymi Wojewódzkiego Inspektoratu w szczególności w zakresie załatwiania skarg, wniosków i petycji dotyczących ich funkcjonowania.
- Kierowanie do Centralnego Laboratorium Badawczego Oddział w Rzeszowie zamówień na wykonanie kontrolnych badań lub pomiarów.
- Współdziałanie z Centralnym Laboratorium Badawczym oraz Regionalnym Wydziałem Monitoringu Środowiska Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ.
- Wykonywanie innych zadań określonych odrębnymi przepisami lub poleceniami Wojewódzkiego Inspektora.