W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dotyczący informacji w sprawie podjęcia przez organy samorządowe działań w związku z aktualną sytuacją hydrologiczną na terenie województwa podkarpackiego

01.08.2024

Logo WIOŚ Rzeszów

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie informuje, że w związku z niedoborem opadów atmosferycznych, sytuacja hydrologiczna wskazuje na wystąpienie zagrożenia tzw. suszą hydrologiczną w zlewniach położonych we wschodniej części województwa podkarpackiego. Aktualnie większość rzek na terenie województwa znajduje się w strefie stanów niskich. Dodatkowo, prognoza meteorologiczna na najbliższe dni nie przewiduje wystąpienia opadów, które wpłynęłyby korzystnie na zmianę sytuacji hydrologicznej. Utrzymywanie się takiej sytuacji meteorologicznej będzie powodować dalsze obniżanie się poziomu wody w rzekach.

Wysokie temperatury powietrza i brak opadów deszczu wpływają niekorzystnie na zawartość tlenu w wodach powierzchniowych, co może być przyczyną wystąpienia zjawiska śnięcia ryb. W przypadku niekorzystnych warunków hydrologicznych wprowadzanie ścieków do wód może znacząco pogorszyć ich parametry jakościowe.

Organy samorządu terytorialnego winny zapewniać warunki do przestrzegania przepisów o ochronie środowiska i sprawować kontrolę ich przestrzegania w zakresie objętym właściwością tych organów. W związku z powyższym, proszę o wzmocnienie nadzoru nad pozbywaniem się nieczystości ciekłych przez właścicieli nieruchomości oraz nad funkcjonowaniem instalacji oczyszczających ścieki pochodzące z terenu gminy, w celu wyeliminowania ewentualnych przypadków powstania zakłóceń w procesach technologicznych i ograniczenia ich negatywnych skutków dla środowiska wodnego. Ponadto, korzystający z wody powinni racjonalnie gospodarować wodą, wykorzystując ją przede wszystkim do celów spożywczych i sanitarnych. Należy ograniczyć wykorzystywanie wody do podlewania ogródków i trawników. Zbyt intensywny pobór wody może powodować spadki ciśnienia w sieci wodociągowej lub prowadzić do braku dostaw wody.

W przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych na sieci kanalizacji sanitarnej, duży wpływ na ograniczenie stanu zanieczyszczenia wód w rzekach ma niezwłoczne informowanie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, odpowiedzialnego za właściwe funkcjonowanie infrastruktury sanitarnej o przypadkach występowania zanieczyszczeń przez społeczeństwo. Rozpropagowanie wśród mieszkańców możliwości powiadamiania zarządzającego siecią o awarii na alarmowy numer kontaktowy umożliwia podejmowanie natychmiastowych działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń.

{"register":{"columns":[]}}