Komunikat w sprawie wymaganych powierzchni do przechowywania nawozów naturalnych stałych i płynnych
12.10.2022
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie przypomina, że zgodnie z pkt. 1.4 ppkt 13 załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, podmioty prowadzące produkcję rolną w zakresie chowu lub hodowli zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP, zobowiązani są dostosować powierzchnię lub pojemność posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w Programie, w terminie do dnia 31 grudnia 2024 r.
Oznacza to m.in., że powierzchnia miejsc do przechowywania nawozów naturalnych stałych powinna umożliwiać ich przechowanie przez okres 5 miesięcy, a pojemność zbiorników na nawozy naturalne płynne powinna umożliwiać ich przechowanie przez okres 6 miesięcy.
Zgodnie z poprzednio obowiązującym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie większej niż 210 DJP, w tym podmioty prowadzące chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 000 stanowisk lub chów lub hodowlę świń powyżej 2 000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior, powinni te wymagania spełniać już w dniu 31 grudnia 2021 r.
Należy zaznaczyć, że „Program działań …” nie narzuca materiałów, z których należy wykonać miejsca do przechowywania nawozów naturalnych. Muszą jednak spełniać warunek szczelności i nieprzepuszczalności dna oraz ścian, celem zabezpieczenia przed przedostawaniem się odcieków z nawozów do wód lub gruntu. Ponadto zbiorniki na nawozy naturalne płynne powinny posiadać przykrycie.
Nadmienić również należy, że zgodnie z art. 109 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, niespełnienie tego obowiązku skutkować będzie wydaniem przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska decyzji nakładającej opłatę za przechowywanie nawozów naturalnych niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4 tj. niezgodnie z „Programem działań …”. Maksymalne stawki opłaty określone zostały w art. 109 ust. 5 ustawy Prawo Wodne, przy czym aktualną wysokość maksymalnej stawki opłaty ogłasza, w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, minister właściwy do spraw gospodarki wodnej. Obowiązująca od dnia 1 stycznia 2023 r., zgodnie z obwieszczeniem Ministra Infrastruktury z dnia 14 września 2022 r. w sprawie wysokości maksymalnych stawek opłaty za naruszenie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, maksymalna wysokość opłaty za przechowywanie nawozów naturalnych niezgodnie z przepisami „Programu działań…”, wynosi 3456,33.
Natomiast od dnia 1 stycznia 2024 r., zgodnie z obwieszczeniem Ministra Infrastruktury z dnia 2 sierpnia 2023 r. w sprawie wysokości maksymalnych stawek opłaty za naruszenie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, maksymalna wysokość opłaty za przechowywanie nawozów naturalnych niezgodnie z przepisami „Programu działań …”, wynosić będzie 3954,04.