W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyniki pierwszych badań wód powierzchniowych w ramach oceny skutków pożaru marketu w Krośnie

17.07.2024

Zapora z bali słomy na rzece

W ramach prowadzonych przez WIOŚ w Rzeszowie działań w zakresie oceny skutków pożaru marketu w Krośnie i jego wpływu na środowisko, w dniach 11, 12 i 13 lipca 2024 r. pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Oddział w Rzeszowie pobrali m.in. próbki wody powierzchniowej do badań fizykochemicznych.

W dniu 11.07.2024 r. pobrane zostały próbki wody rzeki Lubatówka oraz rzeki Wisłok. Uzyskane wyniki pomiarów wykazały pogorszenie jakości wód powierzchniowych w badanym obszarze, w odniesieniu do wartości parametrów zanieczyszczeń określonych w trakcie pomiarów monitoringowych prowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w 2023 r. w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ).

Zaobserwowano pogorszenie warunków fizycznych wód, w szczególności rzeki Lubatówka, w tym zwiększenie naturalnie występującej temperatury wody, obniżenie zawartości tlenu rozpuszczonego w wodzie, obniżenie parametrów charakteryzujących zasolenie wód oraz wzrost przewodności elektrycznej właściwej. W próbkach wody pobranych z rzeki Lubatówka, wartości oznaczonych wskaźników zanieczyszczeń takich jak: naftalen i antracen były na wysokim poziomie w porównaniu do badan wód w rzece Wisłok prowadzonych w ramach PMŚ. Ponadto, uzyskane wyniki pomiarów wykazały obecność w wodach rzeki Lubatówka takich wskaźników zanieczyszczeń, jak m.in.: surfaktanty anionowe, fluoranten, czy benzo(a)piren. Wskaźniki te nie były oznaczane w wodach rzeki Lubatówka w ramach badań PMŚ prowadzonych przez GIOŚ w 2023 r. Biorąc pod uwagę charakter zlewni rzeki Lubatówka, bezpośrednim źródłem dostania się tych substancji do wód powierzchniowych były ścieki (wody popożarnicze) powstałe w wyniku prowadzenia akcji gaśniczej marketu przy ul. Bieszczadzkiej w Krośnie.

Wyniki pomiarów wykazały również wzrost temperatury wody w rzece Wisłok, stanowiącej odbiornik wód rzeki Lubatówka, jednak w próbce wody pobranej z rzeki Wisłok oznaczone wartości surfaktantów anionowych, naftalenu i dibenzo(a,h)antracenu znajdowały się na niskim poziomie, tj. poniżej granicy oznaczalności dla zastosowanej metody badawczej.

Można zatem stwierdzić, że wprowadzane do wód powierzchniowych wody popożarnicze wpłynęły na pogorszenie się warunków fizycznych wód, w szczególności rzeki Lubatówka.

Oceny wyników badań próbek pobranych w kolejnych dniach są w toku.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}