Dorota Koziara
„Kocham Polskę i Włochy, źródło inspiracji dla wielu designerów i architektów z całego świata, którzy tak jak ja odczuwali potrzebę rozwijania się poprzez studiowanie piękna stworzonego przez wielkich włoskich artystów.”
Dorota Koziara pokochała Włochy i zapragnęła „choć rok pomieszkać w tym przepięknym kraju” już przy pierwszym ich poznaniu, gdy jako studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu odwiedziła Florencję. Zachwyciła się jej pałacami, ogrodami oraz śródziemnomorską naturą. Jej marzenie szybko się spełniło, gdyż kończąc Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu z najlepszym dyplomem w dziedzinach artystycznych, wygrała stypendia umożliwiające roczne zagraniczne studia. Wybrała Rzym i ten czas wspomina, jako jeden z najwspanialszych okresów w swoim życiu: „Rzym pozostał w moim sercu i jest dla mnie najpiękniejszym miastem na świecie.”
Czas spędzony w Wiecznym Mieście zaowocował spotkaniem, dzięki któremu została we Włoszech. Na jednej z konferencji poznała Alessandro Mendiniego - mistrza i ikonę światowego designu, który poprosił, by zaprezentowała swoje prace w jego atelier w Mediolanie. Po ich obejrzeniu zaproponował jej staż, który rozpoczęła w 1997 r. Doświadczenie to było dla Doroty Koziary „najważniejszą lekcją designu”. Uczyła się od najlepszych artystów w tej dziedzinie. Następnie bracia Mendini zaproponowali jej współpracę i postanowiła pozostać w Italii, mimo że tego nie planowała.
W 1999 r. Dorota Koziara wygrała międzynarodowy konkurs rzeźbiarski. Do realizacji zwycięskiej instalacji „12 Angeli” składającej się z 7 prawie 3-metrowych wiklinowych rzeźb potrzebowała przestrzeni. Otworzyła swoje pierwsze włoskie atelier przy Via Sannio w Mediolanie. W ciągu dnia pracowała w Atelier Mendini, a wieczorami i w weekendy realizowała swoje projekty.
W 2004 r. Dorota Koziara zorganizowała i była kuratorem pierwszej dużej wystawy Atelier Mendini w Europie Środkowej i Wschodniej - „Mendini” w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wydarzenie to stanowiło zwieńczenie zakończonej współpracy z Alessandro i Francesco Mendinimi, a jednocześnie uświetniało wejście Polski do Unii Europejskiej, co dla artystki mieszkającej we Włoszech, było „szczególne, wzruszające i bardzo symboliczne.”
Dorota Koziara postanowiła skoncentrować się na tym, co od początku uznawała za swoją misję: promowanie polskiego designu za granicą, zaś zagranicznego w ojczyźnie oraz propagowanie wiedzy na ten temat. W Polsce stworzyła magazyn poświęcony projektowaniu, w Poznaniu otworzyła drugą siedzibę swojego atelier, była kuratorem wielu wystaw włoskich designerów. Podczas kolejnych edycji najważniejszego na świecie wydarzenia poświęconego designowi – Salone del Mobile w Mediolanie, organizowała i była kuratorem wystaw polskich twórców.
Dziś Dorota Koziara zajmuje się designem i architekturą wnętrz. Projektuje przedmioty, meble, scenografie, aranżacje wystaw. Jej świeczniki z kolekcji Wind of Salento zamówiły na wyłączność salony Christiana Diora. Współpracuje z licznymi firmami polskimi i włoskimi, którym doradza w sprawach wizerunku i designu oraz tworzy powiązania i inspiruje kontakty pomiędzy Polską a Włochami.