W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Biała Góra

Stopień wodny Biała Góra tworzą śluza i jaz na połączeniu Nogatu i Wisły. Stopień wodny Biała Góra położony jest w miejscowości Biała Góra na granicy powiatów malborskiego i kwidzyńskiego.

Biała Góra

Zadaniem stopnia jest ochrona przeciwpowodziowa terenów położonych wzdłuż Nogatu przed wysokimi stanami rz. Wisły, umożliwienie żeglugi rzeką Nogat (od rz. Wisły do Zalewu Wiślanego) oraz alimentacja przepływu ze zlewni własnej Nogatu wodami Wisły (w okresie kiedy poziom Wisły przekracza poziom wody w Nogacie).

Stopień Biała Góra składa się z następujących obiektów:

  • śluza komorowa wraz z wrotami przeciwpowodziowymi na Nogacie
  • jaz kryty trójprzęsłowy na Nogacie
  • była śluza i jaz na Liwie
HISTORIA WĘZŁA WODNEGO BIAŁA GÓRA

Punkt rozdziału wód Wisły na dwa główne ramiona: Nogat i Wisłę właściwą, zwany Cyplem lub Narożnikiem Montowskim był od dawna jednym z kluczowych punktów w działalności człowieka na Wiśle, zaś sposób rozdziału wód powodował w przeszłości liczne zatargi. Na tym odcinku Wisły układ rzeki zmieniał się wielokrotnie. W dawnych czasach Nogat stanowił jedno z głównych ramion delty Wisły. Jeszcze ok. 1550r ok. 87% wód wiślanych spływało Nogatem. W XVI w rozpoczął się jednak proces obniżania się lustra wody w Nogacie – grożący z czasem wyschnięciem rzeki. Chcąc temu zapobiec miasta Gdańsk i Elbląg dążyły do stałej regulacji układu nurtu rzecznego m.in. przez przekopanie kanału pomiędzy Wisłą a Nogatem. W 1553r przekopano kanał pod Białą Górą, co uratowało Nogat od wyschnięcia. Wówczas jednak większość wód zaczęła płynąć Nogatem a Wisła przestała być żeglowna na odcinku Biała Góra – Gdańsk. Wywołało to wieloletnie spory o wodę, której niedobór stał się uciążliwy dla mieszkańców Gdańska a nadmiar szkodliwy dla miejscowości położonych nad Nogatem. Spory doprowadziły w 1612r do decyzji budowy tamy regulującej podział wód Wisły w stosunku do Nogatu jak 2:1. Tama ta spełniała swoje zadanie do wojen szwedzkich (połowa XVIIw). Zniszczenie jej przyniosło ponownie niekorzystny układ stosunków wodnych: Wisłą popłynęło 1/3 a Nogatem 2/3 przepływu. Dopiero jednak od 1830r podjęto ponownie zdecydowane próby w kierunku regulacji Wisły na dolnym odcinku. W 1848r zatwierdzono projekt w myśl, którego odgałęzienie Nogatu od Wisły przeniesiono 4 km poniżej Białej Góry do m. Piekło, przekopując kanał i wznosząc drewniany jaz przeciw krze lodowej oraz system wałów przeciwpowodziowych (z tzw. wielkim upustem, służŜącym do odprowadzenia wód Liwy do Nogatu). Prowadzone pomiary wykazały podział wód pomiędzy Wisłą a Nogatem w stosunku 4:1. W 1879r podwyższono wał przeciwpowodziowy Wisły i przebudowano wielki upust. Kolejne radykalne decyzje zapadły w 1888r po przerwaniu wału przeciwpowodziowego i zalaniu kotliny elbląskiej. W latach 1889 – 95 uregulowano ujście Wisły, wykonując tzw. przekop oraz odcinając Wisłę Elbląską (Szkarpawę) i Wisłę Gdańską (Martwą Wisłę). śluzami w Gdańskiej Głowie i Przegalinie.

Mocą kolejnej decyzji w 1900r postanowiono wykonać regulację Nogatu. Regulacja Nogatu to praktycznie całkowite odcięcie dopływu z Wisły do Nogatu, obecnie Nogatem płynie do 30 m3/s (co stanowi ok. 3% przepływu średniego Wisły). Rzekę Nogat skanalizowano przyjmując, że szlak winien umożliwiać ruch statków o nośności 400 ton, długości 55m, szerokości 8m i zanurzeniu 1.6m. Stały poziom wód Nogatu zapewniają trzy stopnie wodne: Michałowo, Rakowiec i Szonowo o praktycznie identycznej konstrukcji, różniące się jedynie spadem i drobnymi szczegółami konstrukcyjnymi. Tak więc historia zatoczyła koło: kiedyś Nogatem płynęło ok. 87% przepływu Wisły obecnie niecałe 3%.

Obecny stan węzła wodnego Biała Góra ukształtował się w XIX – XX w. Z połowy XIX w (1852r) pochodzi tzw. wielki upust – najstarszy element węzła (przebudowany w 1879r). Prace przy budowie właściwego, obecnie eksploatowanego stopnia rozpoczęto w sierpniu 1912r, zakończono w 1915r. Najpóźniej powstała obecnie nieużywana mała śluza w ujściu Liwy do Nogatu (wybudowana w latach 30-tych XX-tego wieku dla potrzeb żeglugi niewielkich jednostek rzeką Liwą).

 

Bibliografia: Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa. BSiDZT Wrocław

JAZ - charakterystyka

Jaz Biała Góra usytuowany jest w korpusie prawego wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły, biegnącego w poprzek Nogatu.

Jego zadaniem jest:

  • alimentacja dopływów ze zlewni własnej Nogatu wodami rzeki Wisły w okresie, kiedy poziom wody w Wiśle jest wyższy niż poziom wody w Nogacie
  • piętrzenie wód rz. Wisły w okresie prowadzenia przez rzekę Wisłę wód powodziowych
  • piętrzenie wód rz. Nogat w okresie kiedy stan wody Wisły jest niższy od poziomu wód w Nogacie

Jaz posiada konstrukcję betonową oblicowaną cegłą klinkierową o trzech światłach. Każde z trzech świateł jazu posiada podwójne stalowe zasuwy (od strony Nogatu i od strony Wisły). Do 1996r mechanizm podnoszenia zasuw posiadał napęd ręczny, obecnie jest to napęd elektryczny.

Podstawowe dane techniczne jazu:

• klasa budowli

I

• 3 przęsła o świetle

3,72 + 3,75 + 3,79 = 11,26 m

• długość konstrukcji​​​​​

25,69 m

• rzędna ponuru

3,90 m Kr

• rzędna poszuru

3,90 m Kr

• rzędna progu

3,90 m Kr

• rzędna przyczółków od WG

18,44 m Kr

• rzędna przyczółków od WD 14,71 m Kr

 

Charakterystyczne poziomy wody na górnym stanowisku stopnia:

  • niska woda żeglugowa: 6,42 m n.p.m.  Kr (180 cm)
  • wysoka woda żeglugowa: 10,52 m n.p.m.  Kr (590 cm)                                                
  • stan ostrzegawczy: 10,62 m n.p.m.  Kr (600 cm)
  • stan alarmowy: 11,62 m n.p.m.  Kr (700 cm)

Charakterystyczne poziomy wody na dolnym stanowisku stopnia:

  • niska woda żeglugowa: 6,42 m n.p.m.  Kr (180 cm)
  • wysoka woda żeglugowa: 6,82 m n.p.m.  Kr (220 cm)                                      
  • minimalny poziom piętrzenia: 6,20 m n.p.m.  Kr (158 cm)
    (war. wyjątkowe – spływ wód powodziowych rzeką Liwą)
ŚLUZA - charakterystyka

Śluza Biała Góra jest śluzą komorową o konstrukcji betonowej, oblicowanej cegłą klinkierową z wrotami wspornymi dwuskrzydłowymi z mechanizmami o napędzie ręcznym. Komora jest napełniana i opróżniana przez kanały obiegowe, umieszczone symetrycznie w głowie górnej i dolnej. Zamknięcia kanałów stanowią zasuwy o napędzie ręcznym.

Śluza ma nietypową konstrukcję dzięki czterem parom wrót wspornych (po dwie pary w głowie górnej i dolnej), które umożliwiają śluzowania jednostek zarówno przy stanach Wisły wyższych jak i niższych niż w Nogacie. Wrota śluzy to wrota wsporne dwuskrzydłowe, konstrukcji stalowej o poszyciu jednostronnym z blachy stalowej łączonej na nity. Bezpośrednio do głowy górnej śluzy przylega głowa wrót przeciwpowodziowych.

Śluzę wybudowano w latach 1912 - 1915.

Podstawowe parametry śluzy:

klasa budowli III
długość użytkowa komory 57,00 m
szerokość użytkowa komory 9,53 m
głębokość NWŚ nad progiem górnym 2,51 m
głębokość NWŚ nad progiem dolnym 2,51 m
długość całkowita 104,50 m
spad maksymalny 4,10 m
rzędna korony ścian 10,93 – 10,96 m Kr
rzędna progu górnego 3,90 m Kr
rzędna dna komory 3,90 – 3,91 m Kr
rzędna progu dolnego 3,90 m Kr
WROTA PRZECIWPOWODZIOWE

Wrota osadzone są w konstrukcji betonowej przyległej bezpośrednio do głowy śluzy komorowej. Stanowią one zabezpieczenie nisko położonych obszarów Żuław Elbląskich przed zalewem od strony Wisły.
Konstrukcja wrót: wsporne dwuskrzydłowe, konstrukcja z kształtowników stalowych o poszyciu z blachy stalowej łączonej na nity, otwieranie i zamykanie wrót za pomocą lin stalowych nawijanych na bębny o napędzie ręcznym.
Podstawowe dane techniczne wrót przeciwpowodziowych:

  • klasa budowli: I

  • światło wrót:  9,55 m

  • rzędna przyczółków: 18,37 – 18,44 m Kr               

  • rzędna dna komory: 3,88 m Kr

  • długość komory: 21,21 m

  • rzędna górnej krawędzi wrót: 18,06 m Kr

 

 

{"register":{"columns":[]}}