W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wrota sztormowe na Tudze

Wrota sztormowe zlokalizowane są w ujściowym odcinku rzeki Tugi do Szkarpawy, na terenie gminy Stegna.

wrota na Tudze

Wrota przeciwpowodziowe są budowlą trójprzęsłową, z dwoma przęsłami o szerokości po 6,5 m oraz jednym przęsłem o świetle 3,0 m.  W normalnych warunkach wrota sztormowe są stale otwarte, a cały przepływ wód rzeki Tugi zostanie przeprowadzany przez budowlę. Mechanizmy wrót umożliwiają sterowanie zamknięciami zarówno w trybie automatycznym, jak i ręcznym.

Głównym zadaniem wrót jest ochrona Nowego Dworu Gdańskiego oraz terenów leżących między wrotami przeciwsztormowymi a Nowym Dworem Gdańskim przed wodami wezbrania sztormowego napływającymi z Zalewu Wiślanego rzeką Szkarpawą w koryto rzeki Tugi. Przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka powodzi na terenie Żuław Wiślanych. Wrota chronią obszar ok. 100 km2, zamieszkany przez ponad 15 tysięcy osób (dane z 2022 r.).

W momencie zamknięcia wrót sztormowych, a tym samym zamknięcia ujściowego odcinka rzeki Tugi do Szkarpawy, następuje odprowadzenie nadmiaru naturalnego przepływu wód rzeki Tugi do kanału Pryżnik przez Budowlę Przerzutową i dalej poprzez koryto Linawy do przepompowni Chłodniewo. W tym celu, na lewym brzegu rzeki Tugi zaprojektowano budowlę przerzutową (przelew boczny).

Budowa wrót sztormowych na rzece Tudze była realizowana w ramach projektu Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Wartość zadania: 32 949 938,14 zł. Wartość całego projektu: : 130 117 669, 90 zł.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}