W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

22 marca – Światowy Dzień Wody

zdjęcie przedstawia ośnieżone góry oraz rzeki oraz napis ,,save your glaciers"

Światowy Dzień Wody odbywa się co roku 22 marca. Jego obchody mają uświaddamiać, jak dużą rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów i jej deficyt.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją w czasie konferencji Szczyt Ziemi w 1992 r. w Rio de Janeiro w Brazylii. Rok 1993 zapoczątkował obchody Światowego Dnia Wody, które od tej pory odbywają się corocznie, każdy pod innym hasłem.

W tym roku Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod hasłem: Ochrona lodowców.

Jak wskazano na stronie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody, ochrona lodowców stanowi najwyższy priorytet w działaniach na rzecz łagodzenia skutków zmian klimatycznych i adaptacji do nich. Lodowce odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu wody przeznaczonej do spożycia, wspieraniu rolnictwa, przemysłu, produkcji czystej energii oraz funkcjonowaniu zdrowych ekosystemów.

Celem tegorocznych obchodów jest wzmocnienie współpracy na rzecz umieszczenia ochrony lodowców w centrum działań związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym i globalnym wyzwaniom wodnym. Konieczne jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w celu spowolnienia procesu cofania się lodowców oraz wdrożenie zrównoważonych metod zarządzania wodami roztopowymi.

Ratowanie lodowców stanowi kluczowy element strategii przetrwania zarówno dla ludzi, jak i dla całej planety.

Najważniejsze przesłania tegorocznego Światowego Dnia Wody:

  • Lodowce topnieją w rekordowym tempie. Wraz ze wzrostem temperatury spowodowanym zmianami klimatu zamarznięte obszary Ziemi kurczą się, co prowadzi do coraz bardziej nieprzewidywalnego i ekstremalnego obiegu wody.
  • Cofanie się lodowców niesie poważne zagrożenia. Zmieniające się przepływy wód roztopowych powodują powodzie, susze, osunięcia ziemi oraz wzrost poziomu mórz, niszcząc ekosystemy i zagrażając miliardom ludzi.
  • Ochrona lodowców to strategia do przetrwania. Konieczna jest współpraca na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz wdrożenia bardziej zrównoważonych metod zarządzania wodami roztopowymi, aby chronić ludzi i planetę.

Źródło: GIS