Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności #WorldFoodSafetyDay
Każdego roku choroby przenoszone przez żywność dotykają 1 na 10 osób na całym świecie. Istnieje ponad 200 takich chorób - niektóre z nich są łagodne, inne zaś śmiertelne.
7 czerwca 2022 roku po raz czwarty obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności ustanowiony w 2018 roku, na podstawie rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, z inicjatywy Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO. Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności ma na celu podnoszenie świadomości i promowanie właściwych zachowań w obszarze bezpieczeństwa żywności.
Temat tegorocznej edycji: "Bezpieczniejsza żywność, lepsze zdrowie" podkreśla rolę, jaką bezpieczna żywność odgrywa w zapewnieniu zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi, oraz wzywa do podjęcia szeregu konkretnych działań w celu zwiększenia bezpieczeństwa żywności.
Bezpieczna żywność jest jednym z najważniejszych gwarantów dobrego zdrowia. Kampania podkreśla potrzebę przekształcenia systemów żywnościowych w taki sposób, aby zapewniały lepsze zdrowie w sposób zrównoważony, w celu zapobiegania większości chorób przenoszonych drogą pokarmową. Osoby odpowiedzialne za tworzenie polityki w zakresie systemów żywnościowych, praktycy i inwestorzy są zachęcani do zmiany kierunku swoich działań w celu zwiększenia zrównoważonej produkcji i konsumpcji bezpiecznej żywności.
Wszyscy mamy do odegrania pewną rolę; niezależnie od tego, czy uprawiamy, przetwarzamy, transportujemy, przechowujemy, sprzedajemy, kupujemy, przygotowujemy czy podajemy żywność, bezpieczeństwo żywności jest w naszych rękach. Jeśli będziemy współpracować, wszyscy możemy przyczynić się do tego, by żywność była bezpieczniejsza i zdrowsza.
WHO, wspólnie z FAO, zachęca do przyłączenia się do kampanii w ramach Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności, aby zapewnić wszystkim bezpieczną żywność.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej kampanii: https://www.who.int/campaigns/world-food-safety-day/2022