Podsumowanie konferencji "Świadomy konsument – co warto wiedzieć kupując żywność"
30.05.2023
29 maja br., w krakowskim Ośrodku MCDN odbyła się konferencja hybrydowa pn. „Świadomy konsument – co warto wiedzieć kupując żywność” zorganizowana przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie i Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski oraz Małopolski Kurator Oświaty, Barbara Nowak.
W swoich wystąpieniach prelegenci omówili zagadnienia dietetyki, czytania etykiet na opakowaniach, żywności specjalnego przeznaczenia oraz jakości produktów żywnościowych w Małopolsce. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób.
Konferencja stanowiła inaugurację drugiej edycji kampanii społecznej „Zajadam się zdrowiem” organizowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie.
Uczestnicy spotkania zostali powitani przez Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, lek. wet. Jarosława Foremnego oraz Dyrektora Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, dr Łukasza Cieślika. Spotkanie prowadziła Magdalena Droździk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.
Pierwsza prelegentka Pani Urszula Zwierczyk, dietetyk z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum zaprezentowała podstawy dietetyki. Omówiła znaczenie zbilansowanej diety dla zdrowia i dobrostanu człowieka jednocześnie ,,rozprawiając się” z popularnymi mitami krążącymi w przestrzeni publicznej. Kolejny prelegent dr inż. Piotr Pokrzywa, Kierownik Oddziału Higieny Żywności, Żywienia i Procesów Nauczania Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie wyjaśnił, jak czytać etykiety produktów spożywczych w szczególności w kontekście zawartości różnych substancji w produktach przetworzonych, a także obowiązków producentów w zakresie informowania klientów.
Następnie głos zabrała Prezes Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności Oddział w Małopolsce dr. hab. inż. Emilia Bernaś prof. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Omówiła kwestię żywności specjalnego przeznaczenia oraz fortyfikacji żywności - procesu dodawania do żywności witamin i minerałów, by poprawić jej wartość odżywczą z korzyścią dla społeczeństwa.
Na zakończenie w swoim drugim wystąpieniu dr inż. Piotr Pokrzywa omówił jakość zdrowotną żywności w Małopolsce.
Konferencję zamknęła wicedyrektor MCDN ds. Ośrodka w Krakowie, Pani Małgorzata Dutka-Mucha. Wyraziła wdzięczność za owocną współpracę z WSSE i podziękowała prelegentom za wartościowe wystąpienia.
Podsumowując, prelekcje dostarczyły uczestnikom szeregu cennych informacji, które pomogą im w podejmowaniu świadomych decyzji żywieniowych. Hybrydowa forma spotkania umożliwiła zarówno osobom obecnym na miejscu, jak i tym uczestniczącym online, aktywne włączenie się w dyskusje i zadawanie pytań prelegentom.
Dziękujemy za zainteresowanie i tak liczne uczestnictwo!