W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

BRIEFING PRASOWY - BADANIA PRZESIEWOWE NAUCZYCIELI

W całej Polsce ruszyły dziś badania przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych. To, jak akcja została zorganizowana w Małopolsce, przedstawili dziś na briefingu prasowym Wojewoda Małopolski- Łukasz Kmita, Małopolska Kurator Oświaty- Barbara Nowak oraz dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie i zarazem Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny - Jarosław Foremny. Briefing odbył się przed Zespołem Szkół Specjalnych nr 6 w Krakowie, gdzie został zlokalizowany jeden z punktów pobierania wymazów.

Briefing

- To zakrojona na szeroką skalę akcja wymagająca dokładnego przygotowania logistycznego i współpracy szeregu podmiotów. Dlatego w działaniach uczestniczą wszystkie Powiatowe Inspektoraty Sanitarne, a całość koordynowana jest przez WSSE w Krakowie. Inspektorzy współpracują także z przedstawicielami samorządów, jak również z Państwową Strażą Pożarną oraz Policją. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania i będą realizować to przedsięwzięcie – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 

- Testy są dobrowolne. W każdym powiecie przygotowany został co najmniej jeden punkt wymazowy, więc nauczyciele dostali szeroki dostęp do tej możliwości. Dzięki wynikom będziemy mieć szerszą wiedzę o skali zakażeń wśród nauczycieli klas I-III. Przypomnijmy, że Małopolska już realizowała bezprecedensową akcję badań przesiewowych. W sierpniu – w ciągu jednego dnia – pobrano ponad 4,4 tys. wymazów od pracowników nowosądeckich zakładów. Dziś rozpoczynamy projekt, w ramach którego tylko w Małopolsce zostanie przebadanych blisko jedenaście tysięcy pracowników oświaty. To wielkie przedsięwzięcie, składające się na szerokie spektrum działań, konsekwentnie podejmowanych przez polski rząd w ramach walki z pandemią. Chcemy osłonić Mieszkańców przed koronawirusem. W realizację tego nadrzędnego celu zaangażowane są wszystkie służby i instytucje państwowe – tłumaczył wojewoda.

W badaniach uczestniczą nauczyciele klas I-III szkół podstawowych, nauczyciele szkół specjalnych i pracownicy obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły. Badania są wykonywane za pomocą testu PCR, w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru. W ramach przygotowań do akcji za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych zebrano informacje o zapotrzebowaniu na testy, a Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie.

Z ostatnich danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie kraju. Wspomagać akcję będzie 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Natomiast w Małopolsce – jak wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – deklarację gotowości przystąpienia do badań na obecność koronawirusa złożyło łącznie 10 479 nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. W naszym województwie do przeprowadzenia badań przygotowano 17 punktów drive-thru (głównie przyszpitalnych) oraz 23 punkty przy szkołach, gdzie będzie podjeżdżało 6 karetek „wymazowych”, koordynowanych przez WSSE w Krakowie. Badania zostaną wykonane przez 6 laboratoriów, a sfinansuje je NFZ.

Warto zaznaczyć, że badania przesiewowe nauczycieli mają zagwarantować bezpieczeństwo zarówno personelowi szkół, jak i uczniom, a powrót dzieci do szkół zależy w głównej mierze od dalszego przebiegu epidemii. Pod kątem ewentualnego powrotu najmłodszych uczniów do szkół opracowane zostały wytyczne sanitarne MEiN, MZ i GIS: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/testy-przesiewowe-nauczycieli-na-obecnosc-koronawirusa

 

 

Źródło: www.malopolska.uw.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}