W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień bez Tytoniu 2021

„Deklaruję - nie palę!” Według ,,Raportu z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu” w 2019 roku do nałogowego (codziennego) palenia przyznała się ponad jedna piąta Polaków – 21%. Jest to wynik niższy niż w poprzednim badaniu, przeprowadzonym w 2017 roku, wówczas ten wskaźnik wynosił on 24%, w 2011 r. po wyroby tytoniowe sięgało 31% Polaków. Występuje zatem tendencja spadkowa, jednak odsetek osób palących wciąż jest zbyt wysoki.

Światowy_Dzień_bez_Tytoniu_2021

Palenie tytoniu oraz wyrobów tytoniowych wciąż klasyfikowane jest jako jedno z poważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. W Polsce co roku z powodu chorób odtytoniowych  umiera kilkadziesiąt tysięcy osób. Te imponująco i przerażająco wysokie liczby potwierdzają tylko, że wciąż od wielu lat nie udało się pokonać epidemii nikotynizmu.

Pomimo obniżenia ilości wypalanych konwencjonalnych papierosów przez polskie społeczeństwo wzrasta zainteresowanie e-papierosami. Niepokojące jest to, że alternatywne formy korzystania z wyrobów tytoniowych cieszą się dużą popularnością wśród młodych osób głównie ze względu na brak zapachu, atrakcyjny wygląd. Naukowcy ostrzegają przed negatywnymi skutkami używania e-papierosów.

Od 1987 roku co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.  Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.

W dobie panującej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 która mocno wpływa na zdrowie społeczeństwa tak ważne jest, aby zredukować czynniki mające negatywny wpływ na organizm. Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie  i wywierają destrukcyjny wpływ na wszystkie jego funkcje. Do najczęstszych z nich możemy zaliczyć m.in. choroby nowotworowe ( rak płuc, krtani, przełyku, gardła…) choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar mózgu, miażdżyca), choroby układu pokarmowego, osteoporoza, choroby układu oddechowego (przewlekła obturacyjna choroba płuc, obrzęk krtani, zapalenie strun głosowych), impotencja, problemy z zajściem w ciążę, poronienie, ciąża pozamaciczna, osłabienie wrażliwości smaku i węchu.

Jakie korzyści niesie ze sobą odstawienie wyrobów tytoniowych?

Po 20 minutach tętno wraca do normy.

Po 12 godzinach poziom tlenku węgla i nikotyny we krwi zmniejsza się o ponad połowę!

Po 2 tygodniach do 3 miesięcy poprawia się funkcjonowanie i wydajność płuc.

Po 1-9 miesiącach zmniejsza się uporczywy kaszel palacza

Po roku o połowę zmniejsza się ryzyko choroby wieńcowej serca!

Po 5 latach spada ryzyko udaru mózgu!

Po 10 latach ryzyko raka płuc/przełyku/krtani/gardła spada o połowę!

Po 15 latach ryzyko wystąpienia chorób jest podobne do tego, jakie występuje u osób niepalących.

Światowy Dzień Bez Tytoniu to moment, w którym warto za cel objąć sobie decyzję o zaprzestaniu palenia i konsekwentnie ją realizować. Jeżeli boisz się, że samemu możesz nie wytrwać w swoim postanowieniu poproś o pomoc kogoś bliskiego. Wsparcie w tej trudnej nowej rzeczywistości będzie bardzo pomocne. Dodatkowo możesz skontaktować się z:

  • Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym (TPPP): 801 108 108,
  • Poradnią Antynikotynową w Krakowie. Poradnia czynna jest w Konsultacyjnej Specjalistycznej Przychodni Chorób Płuc (w budynku M III) w Krakowskim Specjalistycznym Szpitalu im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80: 514 602 890 lub 12 614 24 26. Poradnia antynikotynowa otwarta jest od poniedziałku do czwartku w godz. 14:00-20:00 oraz w soboty w godz. 8:00-14:00. Udział w poszczególnych formach wsparcia jest całkowicie bezpłatny. Przed udaniem się do poradni zalecamy najpierw skontaktować się telefonicznie.
{"register":{"columns":[]}}