Światowy Dzień Higieny Rąk
Każdego roku 5 maja obchodzimy Światowy Dzień Higieny Rąk zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W tym roku przebiega pod hasłem „Unite for safety: clean Your hands” („Zjednoczmy się dla bezpieczeństwa, myjmy ręce”).
Znaczenie higieny rąk w życiu codziennym jest bardzo istotne — stanowi ona najprostszą ochronę przed chorobotwórczymi bakteriami, wirusami, grzybami i pasożytami. Mycie rąk to skuteczny sposób aby zatrzymać rozprzestrzenianie się zakażeń, co niestety często jest bagatelizowane. Mycie rąk pozwala usunąć z powierzchni dłoni m.in. bakterie, wirusy czy grzyby odpowiadające za cały szereg groźnych chorób, takich jak: salmonella, grypa, biegunki, zatrucia pokarmowe czy wirusowe zapalenie wątroby typu A.
W codziennym życiu należy przestrzegać higieny rąk m.in.
- po przyjściu do domu,
- przed jedzeniem,
- po kontakcie ze zwierzętami,
- po wizycie u lekarza lub placówce medycznej,
- po skorzystaniu z toalety,
- po kichaniu, kasłaniu skutkującym zasłanianiem ust i nosa ręką.
Dlaczego należy myć ręce?
Każdorazowe dotknięcie klamki, poręczy w autobusie czy banknotu sprawia, że na nasze ręce trafia od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Taką bombę bakteryjną, może rozbroić tylko mycie rąk. Wystarczy myć ręce kilkadziesiąt sekund , aby oczyścić je z 90% bakterii.
Jak prawidłowo myć ręce? Podstawowe zasady:
- myj ręce ok. 30 sekund
- rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
- nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
- dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
- pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
- na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem
Myjąc ręce w miejscu publicznym staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia. Wychodząc możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.
Celem obchodów Światowego Dnia Higieny jest poprawa higieny rąk personelu medycznego oraz osób, które mają możliwość odwiedzenia chorych. Dane statystyczne pokazują, że ponad połowy zakażeń szpitalnych można byłoby uniknąć, gdyby procedura higieny rąk była przez wszystkich właściwie przestrzegana.
Eksperci wskazują że nie wystarczające jest umycie rąk tylko przed i po wykonaniu zabiegu, ale ważne jest przestrzeganie wszystkich kluczowych momentów zachowania higieny rąk. Istotne jest znaczenie pięciu kroków higieny rąk w placówkach opieki medycznej. Podejście takie oparte na dowodach zostało zaprojektowane w taki sposób, aby było łatwe do nauczenia i zastosowania, zaleca pracownikom służby zdrowia mycie rąk:
-przed dotknięciem pacjenta,
-przed procedurami czyszczenia/aseptyki,
-po ekspozycji na płyny ustrojowe,
-po dotknięciu pacjenta
-po kontakcie z otoczeniem pacjenta (zmiana pościli bez obecności chorego w łóżku, dotykanie ramy łóżka, sprzątanie stolika przyłóżkowego)
Należy starannie przestrzegać każdego z wymienionych momentów i nie lekceważyć żadnego z nich, szpitalne szczepy patogenów obecne są nie tylko w zakażonych ranach, ale również na obszarze zdrowej skóry chorego czy w jego najbliższym otoczeniu, np. pościel, piżama czy wyposażenie sali chorego.
W celu poprawy jakości bezpieczeństwa oraz opieki pacjentów zachęca się pracowników sektora medycznego do sprawowania ciągłej kontroli oraz nadzoru nad skutecznością higieny rąk, przestrzegania zaleceń programu opracowanego przez WHO oraz udziału w systematycznych szkoleniach tematycznych na szczeblu medycznym jak również ogólnospołecznym.