Światowy Dzień Nerek 2021
Święto obchodzone w celu podniesienia świadomości na temat nerek, chorób z nimi związanych, diagnostyki oraz sposobów leczenia. Powstało z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek.
Przez nerki przepływa codziennie kilkaset litrów krwi. Dzięki milionom kłębuszków oczyszczają krew i usuwają nadmiar wody. Praca nerek wpływa na funkcjonowanie wielu innych narządów oraz produkcję hormonów. Wpływają również na równowagę kwasowo-zasadową oraz odpowiedni poziom sodu, a także na utrzymywanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi.
W Polsce na przewlekłą chorobę nerek choruje ok. 4 mln osób, zapadalność na chorobę może dotyczyć wszystkich bez względu na wiek!
Nawet uszkodzone w 90% nerki mogą nie dawać żadnych objawów, z reguły nerki nie bolą, a zatrzymanie choroby w zaawansowanym stadium staje się niemożliwe. Niezdiagnozowane, nieleczone, rozwijające się wiele lat choroby nerek prowadzą do zatrucia organizmu i śmierci.
Profilaktyczne badanie nerek powinno się wykonywać co 2-3 lata. Osoby po 50 r. ż. raz w roku. Choroby nerek są proste do zdiagnozowania dzięki badaniom moczu oraz krwi, które są nieinwazyjne, mają niski koszt, nie zabierają dużo czasu, a mogą dać sygnał, że z nerkami dzieje się cos niepokojącego.
Objawy przewlekłej choroby nerek:
- uczucie ciągłego zmęczenia,
- mniejszy apetyt,
- obrzęk nóg, twarzy,
- suchość i swędzenie skóry,
- częste oddawanie moczu, szczególnie w nocy,
- trudności z koncentracją.
Jak dbać o nerki?
Ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, picie wody w ilości od 1,5 do 2 litrów dziennie, latem, gdy występują upały nawet do 3 l wody. Ważny jest również aktywny styl życia, umiarkowane spożycie soli, porzucenie nałogów, ograniczenie ilości cukru w diecie. Oczyszczanie nerek wspomaga spożywanie arbuza, owoców jagodowych, jabłek, pietruszek czy picie soku z cytryny.