W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc 2022

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc

Każdego roku w dniach 1-10 grudnia obchodzone są Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc. Celem corocznej akcji jest wzrost świadomości społecznej na temat czynników ryzyka rozwoju chorób płuc oraz roli jaką odgrywają regularnie wykonywane badania profilaktyczne płuc.

Pod pojęciem chorób płuc kryje się wiele chorób o różnej etiologii m.in. nowotwory płuc, choroby infekcyjne płuc czy przewlekłe choroby płuc. Rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i gruźlica to najczęściej diagnozowane choroby płuc. Prowadząc zdrowy styl życia możemy ich uniknąć, a wykonując regularne badania kontrolne wykryć choroby na wczesnym etapie, co zdecydowanie zwiększa szanse na pełne wyleczenie.

W zapobieganiu chorobom płuc – dotyczy to w szczególności chorób takich jak rak płuc czy POChP - największe znaczenie ma unikanie palenia tytoniu (w tym palenie bierne). Należy unikać kontaktu z dymem papierosowym, pyłami i silnie zanieczyszczonym powietrzem (unikanie przebywania na zewnątrz gdy jakość powietrza jest zła, noszenie masek antysmogowych z wymiennymi filtrami).

Jedną z zakaźnych chorób infekcyjnych jest gruźlica płuc. Zapobieganie polega na wczesnym wykryciu choroby i leczeniu chorego dzięki czemu przestaje on zakażać inne osoby i choroba nie rozprzestrzenia się w społeczeństwie. Warto pamiętać także o higienie kaszlu – kaszleć należy w chusteczkę lub w zgięcie łokciowe dzięki czemu unikamy przenoszenia bakterii na naszych dłoniach.

Z kolei systematyczna aktywność fizyczna, dieta bogata w składniki odżywcze, higiena snu oraz szczepienia ochronne to kolejne silne determinanty stanu zdrowia – sprzyjają lepszej pracy układu odpornościowego a co za tym idzie pozwalają na skuteczną obronę przed/walkę z chorobami infekcyjnymi.

Większość chorób płuc w początkowej fazie może nie dawać objawów lub objawy te są niespecyficzne. Objawem alarmowym wymagającym konsultacji lekarskiej jest przewlekły kaszel, krwioplucie lub duszności.

{"register":{"columns":[]}}