W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Wody 2022

Rokrocznie 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W tym roku hasłem przewodnim tego święta jest: ,,Wody gruntowe - uczynienie niewidzialnego widocznym”.

sdw

Raport i Światowy Dzień Wody 2022 wyznaczają temat dla szeregu kluczowych wydarzeń i działań kampanijnych w ciągu roku. Wyniki raportu są wykorzystywane do formułowania zaleceń dla decydentów.

Raport ONZ na temat Światowego Rozwoju Wody (WWDR) to sztandarowy raport ONZ-Water dotyczący kwestii związanych z wodą i warunkami sanitarnymi, skupiający się każdego roku na innym temacie. Raport jest publikowany przez UNESCO w imieniu UN-Water, a jego tworzenie jest koordynowane przez Światowy Program Oceny Wód UNESCO. Raport daje wgląd w główne trendy dotyczące stanu, wykorzystania i zarządzania wodą słodką i urządzeniami sanitarnymi, w oparciu o prace wykonane przez członków i partnerów UN-Water. Raport, który powstał w związku ze Światowym Dniem Wody, dostarcza decydentom wiedzy i narzędzi do formułowania i wdrażania zrównoważonej polityki wodnej. Oferuje również najlepsze praktyki i dogłębne analizy w celu stymulowania pomysłów i działań na rzecz lepszego zarządzania w sektorze wodnym i poza nim.

Raport ONZ na temat Światowego Rozwoju Wody 2022 „Wody gruntowe – uczynienie niewidzialnego widocznym” został ogłoszony 21 marca 2022 r. podczas ceremonii otwarcia 9. Światowego Forum Wody w Dakarze w Senegalu. Wydanie z 2022 r. raportu ONZ na temat rozwoju wody na świecie (UN WWDR 2022) zatytułowane „Groundwater: Making the invisible visible” opisuje wyzwania i możliwości związane z rozwojem, zarządzaniem i zarządzaniem wodami podziemnymi na całym świecie.

ONZ WWDR był pierwotnie raportem trzyletnim, a pierwsze cztery edycje zostały wydane we współpracy ze Światowym Forum Wody w 2003, 2006, 2009 i 2012 roku. Trzyletnia wersja przedstawiała ogólny obraz stanu, wykorzystania i zarządzania światowymi zasobami słodkiej wody . W 2012 r. podjęto decyzję o zrewidowaniu zakresu raportu i ulepszeniu jego formatu, aby lepiej odpowiadać na potrzeby jego czytelników dzięki corocznej, bardziej zwięzłej publikacji, która w coraz większym stopniu opiera się na faktach i ma bardziej szczegółowy zakres tematyczny.


Wody gruntowe: Uwidacznianie niewidzialnego

Wody gruntowe, stanowiące około 99% wszystkich płynnych słodkich wód na Ziemi, mogą potencjalnie zapewnić społeczeństwu ogromne korzyści i możliwości społeczne, gospodarcze i środowiskowe. Wody gruntowe już teraz zapewniają połowę ilości wody pobieranej do użytku domowego przez ludność globalną, w tym wodę pitną dla ogromnej większości ludności wiejskiej, która nie jest dostarczana do nich za pośrednictwem publicznych lub prywatnych systemów zaopatrzenia, i około 25% całej wody pobranej do nawadniania. Jednak ten zasób naturalny jest często słabo rozumiany, a w konsekwencji niedoceniany, niewłaściwie zarządzany, a nawet nadużywany.

 

Wody podziemne mają kluczowe znaczenie dla walki z ubóstwem, bezpieczeństwa żywnościowego i wodnego, tworzenia godnych miejsc pracy, rozwoju społeczno-gospodarczego oraz odporności społeczeństw i gospodarek na zmiany klimatyczne. Zależność od wód gruntowych będzie się tylko zwiększać, głównie ze względu na rosnące zapotrzebowanie na wodę we wszystkich sektorach w połączeniu z rosnącą zmiennością wzorców opadów.

 

Raport opisuje wyzwania i możliwości związane z rozwojem, zarządzaniem i zarządzaniem wodami podziemnymi na całym świecie. Jego celem jest dokładne zrozumienie roli, jaką wody gruntowe odgrywają w życiu codziennym, ich interakcji z ludźmi oraz możliwości optymalizacji ich wykorzystania w celu zapewnienia długoterminowej stabilności tego w dużej mierze dostępnego, ale wrażliwego zasobu.

 

Uwolnienie pełnego potencjału wód gruntowych będzie wymagało zdecydowanych i skoordynowanych wysiłków, aby gospodarować nimi i wykorzystywać je w sposób zrównoważony. A wszystko zaczyna się od uwidocznienia niewidzialnego.

 

 Źródło: https://www.worldwaterday.org/

 

{"register":{"columns":[]}}