W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zdrowia 2023

07.04.2023

Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia, to jednocześnie 75. rocznica powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W 1948 roku 61 krajów ratyfikowało konstytucję WHO aby promować zdrowie, chronić świat i pomagać najbardziej potrzebującym, tak aby wszyscy mogli osiągnąć najwyższy poziom swoich możliwości w zdrowiu i dobrostanie.

75-lecie powstania WHO to okazja by spojrzeć wstecz na sukcesy w dziedzinie zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia ludzi na całym świecie w ciągu ostatnich siedmiu dekad, to także motywacja do działania, aby stawić czoła wyzwaniom zdrowotnym dziś i w przyszłości.

Konstytucja WHO z 1948 roku ogłosiła zdrowie jako podstawowe prawo każdego człowieka i fundament pokoju oraz bezpieczeństwa. Konstytucja WHO była dokumentem bezprecedensowym w historii świata, który wciąż ,,dochodził do siebie” po zniszczeniach II wojny światowej. Od tamtej pory przez dekady WHO walczyło z kluczowymi wyzwaniami, takimi jak poprawa warunków sanitarnych, higienicznych a także społecznych. Mimo postępów nierówności zdrowotne wciąż stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego dlatego cel ,,Zdrowia dla Wszystkich” jest równie ważny dziś, jak 75 lat temu.

Jednym z kluczowych zadań WHO jest nadal zapobieganie i eliminowanie rozprzestrzeniania się śmiertelnych infekcji, epidemii, pandemii. W 1980 roku, dzięki niespotykanej globalnej współpracy, WHO ogłosiła eradykację wirusa ospy prawdziwej. W ciągu ostatnich dekad WHO była na pierwszej linii walki z wszystkimi głównymi zagrożeniami zdrowotnymi jak m.in gorączka krwotoczna Ebola, ptasia grypa, pandemia COVID-19. WHO odgrywa także często niewidoczną rolę w negocjowaniu usług humanitarnych i zdrowotnych podczas wojen i konfliktów. Od lat 80. wdraża projekty "Zdrowie jako most do pokoju" w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Łacińskiej, realizując interwencje humanitarne w miejscach dotkniętych konfliktami. Dzięki interwencji WHO w latach 90. strony walczące w Bośni zgodziły się na przepływ opieki medycznej, kontynuując jednocześnie szczepienia przeciwko polio oraz kampanie przeciwko gruźlicy i HIV. Pracownicy WHO kontynuują wykonywanie niebezpiecznych zadań w strefach konfliktowych od Iraku przez Libię i Sudan po Ukrainę. W 2019 roku WHO uruchomiła program Globalne Zdrowie dla Pokoju, aby przyspieszyć promowanie opieki zdrowotnej w strefach konfliktowych i przyśpieszać działania na rzecz pokoju.

Jubileusz 75-lecia WHO to doskonała okazja, aby pamiętać i dowiedzieć się więcej o organizacji, ludziach i Ich nieustającej ciężkiej pracy i wysiłkach na rzecz poprawy zdrowia na całym świecie.

Podążajmy razem z WHO w dążeniu do Zdrowia dla Wszystkich.

 

https://www.who.int/campaigns/75-years-of-improving-public-health

https://www.who.int/campaigns/75-years-of-improving-public-health/milestones#year-1945

https://www.who.int/campaigns/75-years-of-improving-public-health/key-messages

{"register":{"columns":[]}}