W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zespół do spraw Suplementów Diety określił maksymalne poziomy wapnia i potasu oraz warunki stosowania preparatów z Tribulus terrestris L. oraz Rhodiola rosea jako składników suplementów diety

W kwietniu br. odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie Zespołu do spraw Suplementów Diety Rady Sanitarno-Epidemiologicznej. Tematem spotkania było wypracowanie stanowisk dotyczących maksymalnych ilości wapnia oraz potasu oraz preparatów z Tribulus terrestris L. oraz Rhodiola rosea możliwych do stosowania w suplementach diety dedykowanych dla osób dorosłych. Po dyskusji w gronie ekspertów Zespół przyjął cztery Uchwały.

poziom_wapnia
  1. W Uchwale nr 2/2021 określono następujące warunki stosowania preparatów z korzenia Rhodiola rosea jako składników suplementów diety :
  • sproszkowany korzeń Rhodiola rosea można stosować w ilości poniżej 216 mg
    w zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu;
  • ekstrakt o stopniu skoncentrowania 1,5-5:1 w ilości poniżej 144 mg w zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu;
  • ekstrakt standaryzowany na zawartość rozawin i/lub salidrozydów: maksymalna ilość rozawin, nie więcej niż 15 mg w zalecanej do spożycia dziennej porcji ekstraktu; maksymalna ilość salidrozydów nie więcej niż 5 mg w zalecanej do spożycia dziennej porcji ekstraktu
  • w oznakowaniu suplementów diety zawierających w swoim składzie Rhodiola rosea rekomenduje się umieścić ostrzeżenie: „nie stosować u dzieci, kobiet w ciąży i w trakcie laktacji”.
  1. W Uchwale nr 3/2021 określono następujące warunki stosowania preparatów
    z Tribulus terrestris L. jako składników suplementów diety  :
  • owoc buzdyganka naziemnego można stosować w ilości poniżej 3 g na dobę
    w przeliczeniu na surowiec;
  • maksymalna zawartość saponin nie może przekraczać 200 mg w zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu;
  • podmiot wprowadzający do obrotu dany środek spożywczy powinien dołączyć specyfikację ilościową potwierdzającą zawartość sumy saponin w przeliczeniu na zalecaną do spożycia dzienną porcję produktu;
  • w oznakowaniu suplementów diety rekomenduje się umieścić ostrzeżenie: „Produkt nie powinien być spożywany w przypadku stosowania leków na nadciśnienie lub cukrzycę. Nie stosować u dzieci, kobiet w ciąży i w trakcie laktacji”.
  1. W Uchwale nr 4/2021 określono maksymalną ilość wapnia w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety na poziomie 1500 mg.
  2. W Uchwale nr 5/2021 określono maksymalną ilość potasu w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety na poziomie 1500 mg; w oznakowaniu suplementów diety zawierających potas w ilości ponad 1000 mg w zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu należy umieścić ostrzeżenie: „produkt nie jest przeznaczony dla osób starszych, osób z chorobami nerek, z cukrzycą insulinooporną, z nadciśnieniem tętniczym, z zaburzeniami rytmu serca”.

Z aktualnymi Uchwałami Zespołu do spraw Suplementów Diety można zapoznać się na stronie internetowej:

https://www.gov.pl/web/gis/zespol-do-spraw-suplementow-diety

{"register":{"columns":[]}}