Minister zdrowia w olsztyńskim sanepidzie
16.06.2021
„Rząd zainwestuje 6,5 mln złotych w rozbudowę sieci laboratoriów sanepidu, dzięki czemu w ciągu dwóch miesięcy będziemy mogli sekwencjonować wszystkie przypadki nowych zakażeń w Polsce, bez potrzeby wysyłania próbek za granicę”, powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia na konferencji prasowej zorganizowanej przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. „Jakość wywiadów epidemiologicznych i szybkość uzyskiwania wyników sekwencjonowania, to obecnie kluczowe elementy ograniczania pandemii”, podkreślił Krzysztof Saczka, zastępca głównego inspektora sanitarnego.
Podczas konferencji omawiano sposoby zabezpieczenia kraju na wypadek wzrostu zakażeń. Uczestniczyli w niej również Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia i Wojciech Andruszkiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia.
Stacja olsztyńska sanepidu jako pierwsza stacja w kraju zaczęła pilotażowy program sekwencjonowania nanoporowego koronawirusa. Dzięki najnowocześniejszym metodom laboratoryjnym można wykrywać podtypy koronawirusa. Jak informuje Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski inspektor sanitarny, wyniki badań od lutego do końca maja wykazały, że dominującą odmianą wirusa SARS-CoV-2 w województwie warmińsko-mazurskim, podobnie jak w Polsce i pozostałych krajach europejskich, jest odmiana brytyjska, stwierdzona w przypadku 569 próbek, co stanowi 94% przebadanych przypadków. W tym czasie w 5 próbkach wykryto wariant południowoafrykański, co stanowiło 0,8% wykrytych przypadków, a w 1 próbce wariant indyjski, co stanowi 0,2% wykrytych przypadków (w czerwcu już 4 przypadki, co daje 0,5%)”. Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych WSSE w Olsztynie będzie kontynuowało projekt sekwencjonowania nanoporowego. Wysiłki skoncentruje głównie na poszukiwaniu wariantów uznawanych przez WHO i ECDC za warianty zainteresowania i warianty alertowe. Obecnie szczególnie intensywnym nadzorem zostały objęte warianty: indyjski, brazylijski oraz południowoafrykański
Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego w obecności Artura Chojeckiego, wojewody warmińsko-mazurskiego odwiedzili Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych w olsztyńskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Zapoznali się z pracą laboratorium przy sekwencjonowaniu wirusa.
W tej chwili także inne stacje sanepidu w kraju prowadzą badania sekwencjonowania koronawirusa. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia otrzymają dofinasowanie na takie działania. Adam Niedzielski, minister zdrowia poinformował, że „w tej chwili priorytetem w walce z koronawirusem nie jest budowanie bazy szpitalnych łóżek covidowych, a możliwości sekwencjonowania genomu wirusa SARS-CoV-2”, Dodał, że „należy zbudować szerokie możliwości sekwencjonowania genomu koronawirusa w laboratoriach, doskonalić przepływ informacji i ustanowić jednolite zasady badań”.
Jak powiedział Krzysztof Saczka pełniący obowiązki głównego inspektora sanitarnego, „Doposażenie laboratoriów inspekcji pozwoli badać nie tylko mutacje wirusa SARS-CoV-2, ale reagować także na inne zagrożenia”.