Stan placów zabaw
31.12.2024
W dobrym stanie są place zabaw funkcjonujące na terenie placówek opieki nad dziećmi do lat 3, placówek pieczy zastępczej, przedszkoli, szkół i innych jednostek systemu oświaty w województwie warmińsko-mazurskim. Państwowa Inspekcja Sanitarna skontrolowała w mijającym roku 422 place co stanowi około 53% wszystkich funkcjonujących w tych miejscach. Właściciele i zarządcy 35 placów zabaw nie zabezpieczyli odpowiednio piaskownic przed odchodami zwierzęcymi. W 3 przypadkach stwierdzono niewłaściwy stan techniczny części urządzeń i wyposażenia, a w 8 skontrolowanych obiektach stwierdzono, że urządzenia stanowiące ich wyposażenie nie posiadają stosownych atestów.
Od stycznia do końca października 2024 roku na terenie obiektów przeznaczonych do opieki nad dziećmi do lat 3, placówek oświatowych, opiekuńczo-wychowawczych, rekreacyjnych całkowicie przeznaczonych na wypoczynek dzieci i młodzieży odnotowano funkcjonowanie 788 placów zabaw (głównie na posesjach żłobków, przedszkoli i szkół).
Spośród skontrolowanych 422 obiektów 261 było wyposażonych w piaskownice (prawie 62%). Jeszcze w 2022 roku w piaskownice wyposażonych było 65% skontrolowanych placów zabaw, co pokazuje, że część nadzorowanych podmiotów rezygnuje z piaskownic na swoich terenach rekreacyjno-ruchowych.
We wszystkich sprawdzanych podmiotach urządzenia i wyposażenie były przymocowane na stałe do podłoża, a na ich terenie zapewniono czystość i porządek (nie nałożono żadnego mandatu za niewłaściwy stan sanitarny).
Na terenie 3 placów zabaw stwierdzono niewłaściwy stan techniczny części urządzeń i wyposażenia (urządzenia niekompletne, elementy urządzeń nadmiernie zużyte lub uszkodzone), co mogło zagrozić bezpieczeństwu użytkowników. W celu uzyskania poprawy stanu technicznego i usunięcia nieprawidłowości we wszystkich ww. podmiotach wszczęto postępowania administracyjne. Ponadto zakończono poprawą 3 postępowania rozpoczęte w roku minionym (zapewniono równą i bezpieczną nawierzchnię dwóch placów zabaw oraz na jednym - całkowitą wymianę wyposażenia na nowe).
Spośród 261 skontrolowanych placów zabaw z działającymi piaskownicami odnotowano, że 35 z nich (ponad 13%) nie było odpowiednio zabezpieczonych przed odchodami zwierzęcymi (brak ogrodzenia lub zakrywania piaskownic w porach, gdy nie były one użytkowane), a w 1 obiekcie nie był wymieniony piasek. Brak wymiany piasku dotyczył podmiotu, który był kontrolowany wczesną wiosną w 2024 r., gdy jeszcze nie rozpoczęto jego użytkowania.
Właściciele lub zarządcy placów zabaw z piaskownicami mają świadomość, że systematyczna wymiana piasku – przy jednoczesnym stosowaniu fizycznych barier chroniących przed dostępem zwierząt i ich odchodami – jest najskuteczniejszą metodą utrzymywania piasku w czystości i ochroną młodych użytkowników przed zagrożeniami wynikającymi z jego zanieczyszczenia.
Ponadto w 8 skontrolowanych obiektach stwierdzono, że urządzenia stanowiące ich wyposażenie nie posiadają stosownych atestów/ certyfikatów, podczas gdy w roku 2022 odnotowano 32 takie obiekty. Zatem znacząco zmalała liczba placów zabaw wyposażonych w niecertyfikowany sprzęt.
W nadzorowanych podmiotach w 2024 roku powstało 10 nowych placów zabaw (4 przy żłobkach, 3 w przedszkolach i 3 na terenie szkół podstawowych). Każde takie nowe miejsce – odpowiednio zorganizowane i wyposażone w bezpieczny, certyfikowany sprzęt – pozwoli większej grupie dzieci na zabawy i rekreację na świeżym powietrzu, służące ich wszechstronnemu rozwojowi.
Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa warmińsko-mazurskiego nadzorują place zabaw funkcjonujące na terenie obiektów opieki nad dziećmi do lat 3 (żłobków, klubów dziecięcych), placówek oświatowych (m.in. przedszkoli, szkół) i opiekuńczo-wychowawczych. Podczas kontroli oceniany jest stan sanitarny i techniczny urządzeń oraz terenu, a w szczególności:
- stan nawierzchni obiektu,
- posiadanie przez zarządcę obiektu atestów/ certyfikatów na wyposażenie,
- właściwa lokalizacja nowo powstających placów zabaw i piaskownic,
- zabezpieczenie terenu przed dostępem psów, kotów i innych zwierząt,
- częstotliwość wymiany piasku w piaskownicach (zalecana przed sezonem letnim oraz minimum raz w jego trakcie),
- przytwierdzenie urządzeń na stałe do podłoża,
- stan techniczny urządzeń,
- stosowanie właściwych oznaczeń na urządzeniach oraz umieszczenie w miejscach przeznaczonych do zabaw i rekreacji regulaminów określających zasady bezpiecznego korzystania z obiektów małej infrastruktury sportowo – rekreacyjnej,
- czystość i porządek w obiekcie małej infrastruktury,
- przestrzeganie zakazu palenia tytoniu i papierosów elektronicznych oraz oznakowanie terenu obiektu znakiem zakazu palenia.
Place zabaw są obiektami małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej służącymi wszechstronnemu rozwojowi dzieci. Ciekawa i kreatywna zabawa ruchowa na świeżym powietrzu powinna być bezpieczna, a sprzęty wykorzystywane do zabawy czy rekreacji ruchowej nie powinny stwarzać zagrożenia dla ich użytkowników.