W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zabawki w prezencie

Mikołajki i Boże Narodzenie, to czas, w którym obdarowujemy się prezentami. Na upominki dla dzieci często wybieramy zabawki. Czasem, wybieramy je pod wpływem impulsu, ale ich zakup powinien być przemyślany. Przedstawiamy więc kilka zasad, których warto przestrzegać przy wyborze zabawek.

grafika przedstawiająca na białym tle zabawki: konika na biegunach, misie, króliczka, klocki, piłkę. Napis: Kupuj bezpieczne zabawki i logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Adekwatność zabawki do wieku dziecka zabawki powinny odpowiadać wiekowi oraz możliwościom rozwojowym dzieci. Producenci zabawek zwykle wskazują, dla jakiego wieku konkretna zabawka jest przeznaczona. Przedmioty te powinny uwzględniać zainteresowania, indywidualne potrzeby, rozwijać fantazję i kreatywność dziecka. Nie kupujmy zabawek, które są zbyt trudne w użyciu i zbyt ambitne w stosunku do wieku, dzieci szybko się nimi znudzą i przestaną się nimi bawić.

Rodzaj materiału oraz wytrzymałość i trwałość zabawki dzięki materiałom użytym do konstrukcji zabawki dziecko może się rozwijać poprzez oddziaływanie różnych bodźców (głównie dotykowych). Dobrze dobrana zabawka powinna się również charakteryzować trwałością, solidnością wykonania oraz wysoką estetyką.

Bezpieczeństwo zabawek obejmujące skład chemiczny materiałów, z których wykonane zostały zabawki, aspekty sanitarno-zdrowotne, wielkość i spójność poszczególnych elementów, a także bezpieczeństwo ich opakowywania.

 

Przy kupnie zabawek należy zwracać dodatkowo uwagę na:

- oznakowanie symbolem CE zabawki lub jej opakowania – oznacza ono, że produkt został przebadany i spełnia wymogi Unii Europejskiej dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska,

- wymiary zabawek dla dzieci w wieku poniżej 3 lat - muszą mieć takie wymiary, aby maluch ich nie połknął ani nie włożył sobie do nosa lub ucha;

- materiały, którymi wypełnione są maskotki - nie mogą być wypełnione materiałami, które zawierają twarde albo ostre zanieczyszczenia, takie jak kawałki metalu, drzazgi itp.;

- mocowanie drobnych elementów - nie powinny odpadać przy lekkim naciśnięciu lub pociągnięciu, ponieważ dziecko może je połknąć lub się nimi udławić, gdy odpadną od zabawki;

- krawędzie zabawek - nie powinny mieć ostrych, szklanych lub metalowych krawędzi.

{"register":{"columns":[]}}