Substancje chemiczne i ich mieszaniny
Legislacja dot. substancji chemicznych i ich mieszanin dotyczy właściwie każdej gałęzi produkcji. Podlegają jej produkty typowo chemiczne których używamy w domu, ale też biżuteria, tekstylia, zabawki. Szeroko rozumiana produkcja chemiczna jest najbardziej uregulowanym przemysłem w Unii Europejskiej, właśnie po to by chronić zdrowie i życie obywateli, oraz zapewnić bezpieczeństwo dla środowiska.
REACH – rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) i utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniające dyrektywę 1999/45/WE oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE
To najważniejszy akt prawny w zakresie chemikaliów, obejmujący co do zasady wszystkie substancje występujące samodzielnie bądź w mieszaninach lub w wyrobach do zastosowań przemysłowych, profesjonalnych lub konsumenckich.
CLP - rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniające i uchylające dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006
Stanowi ono uzupełnienie rozporządzenia REACH i zapewnia jasne przekazywanie informacji pracownikom i konsumentom na temat zagrożeń związanych z chemikaliami za pomocą etykiet zawierających standardowe oświadczenia i piktogramy.
Przed wprowadzeniem produktu chemicznego do obrotu w UE, wprowadzający go przedsiębiorca, musi dokonać jego poprawnej klasyfikacji zgodnie ze stwierdzonymi zagrożeniami. Klasyfikacji dokonuje się zgodnie z rozporządzeniem CLP. Prawidłowa klasyfikacja produktu ma istotne znaczenie, gdyż w przypadku zaklasyfikowania produktu jako stwarzającego zagrożenie, wprowadzający powinien oznakować i opakować produkt zgodnie z tytułem III i IV rozporządzenia CLP.
Podkreślić należy, iż oznakowanie opakowania substancji lub mieszaniny stwarzającej zagrożenie, wprowadzonej do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, powinno być sporządzone w języku polskim, zgodnie z ar. 17 ust. 2 rozporządzenia CLP.
Ponadto, dla produktów zaklasyfikowanych jako stwarzające zagrożenie wprowadzający sporządza kartę charakterystyki zgodną z załącznikiem II rozporządzenia REACH. Dostarcza się ją w językach urzędowych państw członkowskich, na terytorium których substancja jest wprowadzana do obrotu, chyba że zainteresowane państwa członkowskie postanowią inaczej (art. 31 ust 5 rozporządzenia REACH). Karta charakterystyki jest najważniejszym narzędziem przekazywania informacji w łańcuchu dostaw dotyczących bezpieczeństwa chemicznego.
Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) stworzyła specjalne narzędzie do rozpowszechniania informacji na temat substancji stosowanych w Unii Europejskiej. Baza umożliwia wyszukiwanie informacji o substancjach chemicznych, zagrożeniach przez nie stwarzanym, oraz przepisach prawnych które regulują daną substancję. Kliknij tutaj aby przejść do strony EUCLEF.
Więcej informacji: