Higiena na basenie #podokiemsanepidu
18.01.2024
Ferie zimowe to idealny czas, aby wybrać się na kryty basen. W trosce o swoje zdrowie, jak i innych współużytkowników basenu, podczas korzystania z uroków rekreacji wodnej, należy pamiętać o stosowaniu zasad higieny, które zwiększają bezpieczeństwo zdrowotne kąpiących się osób.
Woda na pływalni powinna być bezpieczna dla zdrowia ludzkiego i nie powodować zagrożeń zdrowotnych. Dlatego musi być wolna od zanieczyszczeń mikrobiologicznych oraz fizykochemicznych.
Woda w basenie jest oczyszczana i dezynfekowana, ale nie idealnie czysta, ponieważ ciągle wchodzą do niej dziesiątki osób. Odpowiednie, częste kontrolowanie parametrów mikrobiologicznych i fizykochemicznych wody w nieckach przez właściciela / zarządcę pływalni / basenu oraz Państwową Inspekcję Sanitarną pozwala utrzymać jakość wody w nieckach basenowych zgodną z wymaganiami sanitarnymi.
W trosce o swoje i innych użytkowników basenów zdrowie PAMIĘTAJ!
- Gdy masz problemy ze zdrowiem (np. biegunka, infekcja wirusowa, zapalenie ucha, skóry, grzybica) absolutnie zrezygnuj z wyjścia na basen. Korzystanie z basenu w trakcie choroby może pogorszyć twoje zdrowie oraz innych użytkowników.
- Przed wizytą na basenie, najlepiej jeszcze w domu, oczyść skórę z kosmetyków, zmyj makijaż z twarzy, który dodatkowo może powodować podrażnienia skóry, oczu.
- Na basenie używaj czystego stroju kąpielowego, ręcznika, zakładaj czepek i klapki kąpielowe. Bardzo przydatne będą okulary pływackie. Mając na uwadze wszelkie zanieczyszczenia w wodzie, okulary zabezpieczą oczy przed jej dostępem.
- Przed wejściem do niecki basenowej umyj całe ciało mydłem pod prysznicem - zawsze używaj szamponu, usuwając lakier, żel, pastę do włosów itp. Nawet zdrowy człowiek może być nosicielem bakterii i wirusów, które spowodują groźne choroby u innych mniej odpornych użytkowników basenu. Na skórze człowieka znajduje się wiele substancji i mikroorganizmów, którymi obdarzamy się wzajemnie wchodząc do basenu.
Według szacunków naukowców, jeden człowiek, który nie umyje się przed wejściem do basenu wnosi do niecki miliony różnych drobnoustrojów, w tym również drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego też, brak stosowania przez użytkowników podstawowych zasad higieny zwiększa ryzyko pogorszenia się stanu naszego zdrowia.
- Przechodząc z natryskowni do hali basenowej nigdy nie omijaj i nie przeskakuj brodzika do płukania stóp (brodzik służy do dezynfekcji stóp). Na swoich stopach wniesiesz do wody basenowej zanieczyszczenia różnego pochodzenia – pot, naskórek, co może doprowadzić do zakażenia innych osób korzystających z basenu, np. grzybicą skóry lub paznokci, w szczególności, gdy na ich stopach pojawią się ranki lub wrastające paznokcie. Jest to spowodowane łatwością przedostawania się grzybów do organizmu poprzez miejsca, które nie są chronione zdrową skórą. Brak bariery ochronnej zwiększa ryzyko grzybicy.
- Nie załatwiaj swoich potrzeb fizjologicznych w wodzie basenowej. Bakterie bytujące w kale lub moczu, jeżeli dostaną się do wody basenowej mogą być przyczyną infekcji układu pokarmowego i moczowego (np. bakteria kałowa Escherichia coli) oraz płciowego.
- Również substancje chemiczne uwalniane z organizmu człowieka do wody mogą działać szkodliwie na zdrowie. Amoniak, który znajduje się w pocie i moczu człowieka reaguje z podchlorynem sodu używanym do dezynfekcji wody, w wyniku czego powstają związki powodujące pieczenie i zaczerwienienie oczu oraz drażniący „zapach chloru”. Aby zmyć ze skóry i włosów związki chloru, bezpośrednio po kąpieli weź prysznic.