Movember 2024 - samobadanie jąder
08.11.2024
Rak jądra jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u młodych mężczyzn – najwięcej zachorowań, aż 70%, notuje się między 20. a 39. rokiem życia.
Samobadanie jąder to łatwe, szybkie i zupełnie nieinwazyjne badanie, które powinien wykonywać każdy mężczyzna przynajmniej raz w miesiącu. Samodzielne badanie jąder pozwala na wykrycie niepokojących zmian, guzków, zgrubienia, obrzęku, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Samobadanie umożliwia wykrycie raka i innych chorób jąder we wczesnym stadium zaawansowania.
Jak badać jądra samodzielnie? Poradnik krok po kroku:
- Zapoznaj się z budową swoich jąder. Szczególnie z podwrózkiem nasiennym i najądrzem.
- Badaj jądra w trakcie lub po ciepłej kąpieli, gdy mięśnie moszny są rozluźnione.
- Złap jedno jądro przy pomocy obu dłoni.
- Sprawdź jądro, delikatnie obracając je między kciukiem a pozostałymi palcami, delikatnie uciskając – jądro powinno być gładkie i nie powinno się odczuwać bólu podczas badania.
- Szukaj zgrubień i zmian w wyglądzie – jedno jądro jest naturalnie mniejsze od drugiego, ale jądra nie powinny być spuchnięte, czerwone, obrzmiałe, bolesne.
Co powinno zaniepokoić?
Pamiętaj, jądra są podobnej wielkości, ale jedno przeważnie jest nieco mniejsze od drugiego, to normalne. Jądra nie są na tym samym poziomie, jedno z nich jest niżej ułożone od drugiego, co najlepiej można zauważyć w pozycji stojącej.
Jeżeli podczas samobadania wykryjesz w swoim jądrze coś niepokojącego, to skontaktuj się z lekarzem. Skieruje cię on na bezbolesne badanie USG jąder.
To ty i twoje ręce jesteście najlepszymi narzędziami do wczesnego wykrycie raka! Dlatego wykonuj co miesiąc samobadanie jąder, weź odpowiedzialność za siebie i swoje zdrowie!
Więcej informacji na stronie https://odwazni.com/