Zdrowie w podróży - CHOROBY TROPIKALNE #SanepidNaLato
01.07.2024
Planując zagraniczne wakacje, powinniśmy myśleć o profilaktyce chorób zakaźnych. „Choroby tropikalne” to określenie stosowane dla grupy chorób, występujących tylko na terenach o klimacie subtropikalnym oraz tropikalnym, które mogą szerzyć się również w krajach znajdujących się w innych strefach klimatycznych.
Gdzie występują choroby tropikalne
Występowanie chorób tropikalnych w określonych częściach świata uwarunkowane jest przede wszystkim panującym tam klimatem, warunkami higienicznymi i socjoekonomicznymi, obecnością przenosicieli czynników patogenicznych, rodzajem i sposobem przygotowywania żywności. Przyczynami chorób tropikalnych jest szereg patogenów – mogą mieć one podłoże pasożytnicze, wirusowe, bakteryjne – a do zakażenia dochodzi przy udziale wektorów lub w sposób bezpośredni. Wśród organizmów, które przenoszą choroby zakaźne, wymienia się: komary, pchły, kleszcze i muchy. Osoba podejrzewająca u siebie chorobę tropikalną powinna zgłosić się do lekarza medycyny tropikalnej. Ryzyko zachorowania u osób podróżujących do stref klimatu gorącego i wilgotnego jest zależne od stopnia endemiczności kraju, stanu zdrowia oraz podjętych działań profilaktycznych, w tym przyjęcia szczepień ochronnych.
Objawy chorób tropikalnych
Do najczęstszych objawów choroby tropikalnej należą:
- nudności i wymioty,
- biegunka,
- gorączka
- zmiany skórne – zaczerwienienie, wysypki lub owrzodzenia.
Najczęściej występujące choroby tropikalne to:
- malaria,
- dur brzuszny,
- denga,
- żółta gorączka.
Jeśli planujesz wyjazd poza granice kraju musisz się do niego odpowiedni przygotować, także pod względem medycznym.
Przed podróżą w tropiki zalecana jest wizyta w przychodni medycyny podróży i kontakt z lekarzem chorób zakaźnych, medycyny tropikalnej lub medycyny podróży. Należy pamiętać, że taka wizyta powinna odbyć się nie później niż 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem, ponieważ pozwoli to na przyjęcie z odpowiednim wyprzedzeniem zalecanej przez lekarza profilaktyki w postaci szczepień ochronnych.
Najczęściej zalecane przez lekarza szczepienia dotyczą chorób takich jak:
- żółta gorączka,
- dur brzuszny,
- wirusowe zapalenie wątroby typu A,
- choroba meningokokowa,
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- japońskie zapalenie mózgu,
- wścieklizna.
Wybierając się do Afryki lub Ameryki Południowej pamiętajmy, iż szczepienie przeciwko żółtej gorączce jest obowiązkowe. Wykaz punktów, w których można wykonać takie szczepienie znajduje się na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ponadto informacje o chorobach, przeciwko którym należy się zaszczepić przed podróżą do danego kraju, można uzyskać w punktach szczepień dla podróżujących a w przypadku szczepień obowiązkowych przeciwko żółtej gorączce również w ambasadzie danego kraju.
Wykonanie powyżej wymienionych szczepień jest dokumentowane w Międzynarodowej Książeczce Szczepień, która stanowi potwierdzenie posiadanych wymagań.
Wybierając się do krajów o niskim standardzie sanitarno-epidemiologicznym, należy przestrzegać zasad higieny podróży polegających na: piciu wyłącznie wody butelkowanej, dokładnym myciu rąk przed każdym posiłkiem, dokładnym myciu świeżych owoców a także unikaniu zjadania posiłków w ulicznych jadłodajniach. Chorobom zakaźnym związanym z podróżowaniem można zapobiec stosując powyższe zasady higieny oraz pamiętając o szczepieniach ochronnych, które są najskuteczniejszym rozwiązaniem chroniącym nasze zdrowie.