Planowe leczenie za granicą - transgraniczna opieka zdrowotna
Leczenie w ramach transgranicznej opieki zdrowotnej polega na tym, że możesz korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospdarczego/EOG (państwach członkowskich UE oraz w Norwegii, Islandii, Lichtensteinie). Po wyjściu z UE Wielka Brytania zrezygnowała ze stosowania rozwiązań dotyczących transgranicznej opieki zdrowotnej, zawartych w tzw. dyrektywie transgranicznej. Nie obowiązują one również w Szwajcarii.
Kto może korzystać z transgranicznej opieki zdrowotnej
Z transgranicznej opieki zdrowotnej możesz korzystać, jeśli masz prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w Polsce. Nie musisz informować Narodowego Funduszu Zdrowia (ani innej polskiej instytucji) o tym, że wybierasz się za granicę w celu planowego leczenia. W przypadku niektórych świadczeń musisz uzyskać uprzednią zgodę Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia – ich wykaz znajduje się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających uprzedniej zgody Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jakie świadczenia w ramach transgranicznej opieki zdrowotnej
W ramach transgranicznej opieki zdrowotnej możesz korzystać z tych świadczeń, które przysługują Ci również w Polsce w ramach prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Narodowy Fundusz Zdrowia zwróci Ci koszty tych świadczeń opieki zdrowotnej, które znajdują się w tzw. koszykach świadczeń gwarantowanych (czyli są wymienione w rozporządzeniach ministra zdrowia).
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2022 r. w sprawie wydawania zgody na uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz. U. z 2022 r. poz. 1209).
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających uprzedniej zgody Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (Dz. U. z 2020 r. poz. 1556).
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE z dnia 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej (Dz. Urz. UE L 88 z dn. 4.04.2011, s. 45 i n.).
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.02.2023 15:57 Maria Kuźniar
- Pierwsza publikacja:
- 17.01.2018 14:03 Rafał Babraj