W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dlaczego szkoła muzyczna ?

grafika zapisów do szkoły wraz ze zdjęciem wnętrza szkoły

„…dzięki słuchaniu oraz graniu dzieci stać się mogą nie tylko muzykami,

ale przede wszystkim dobrymi ludźmi o czystych sercach…”

Shinichi Suzuki

 

Nauka muzyki i  gry na instrumencie to wiele korzyści dla dziecka. Badania naukowe potwierdzają, że jest ona kluczowym elementem rozwoju inteligencji i zdolności edukacyjnych dzieci. Ponadto dzieci bardzo lubią wszelkie  formy aktywności muzycznej i ruchowej, które dają im wiele radości i satysfakcji.

Wiedza o korzystnym, a wręcz dobroczynnym wpływie muzyki na rozwój człowieka jest bardzo szeroka i  potwierdzona badaniami naukowymi. Muzyka – cytując stare porzekadło – nie tylko łagodzi obyczaje – ale działa także terapeutycznie, wspiera rozwój dziecka, poszerzając jego zdolności i umiejętności w wielu różnych dziedzinach, zarówno szkolnych, jak i społecznych oraz kulturalnych.

Edukacja muzyczna:

ma wpływ na procesy uczenia się, logicznego myślenia, wzrostu kompetencji zdolności matematycznych, działa pozytywnie w zakresie umiejętności czytania i rozumienia treści tekstu, wpływa  na koncentrację uwagi dziecka, rozwija dyscyplinę w dzieciach, kształtując umiejętności zarządzania czasem, wdraża do systematycznej pracy i nauki, a także kształtuje cierpliwość, wytrwałość oraz odporność na trud i zmęczenie, wzmacnia pamięć dziecka – gra na instrumencie pobudza obie półkule mózgu, przez co zwiększa się ilość połączeń neuronalnych – im więcej treningu muzycznego, tym lepszy rozwój intelektualny dziecka w znaczący sposób poprawia naukę  języków obcych, pozytywnie działa na  koordynację ruchową –  podczas gry na instrumencie muzycznym pracują  obie półkule mózgu  – zostaje wzmocniona koordynacja ruchowa  ciała, a także słuch, wzrok, motoryka ciała itp., każdy trening muzyczny rozwija w uczniach koncentrację na wielu czynnościach naraz, wpływa korzystnie na zdrowie emocjonalne i pomaga radzić sobie ze stresem – osoby wykształcone muzycznie lepiej radzą sobie z tremą i lękiem, sama muzyka wprowadza w pozytywne stany emocjonalne, zapewnia wyższe osiągnięcia w nauce wszystkich przedmiotów w szkole a także podczas sprawdzianów i egzaminów, rozwija inteligencję  i myślenie przestrzenne, rozwija kompetencje społeczne – wspólne muzykowanie z zespole, orkiestrze czy chórze pozytywnie wpływa na umiejętności współpracy, partnerstwa, wzajemnego wparcia i akceptacji, minimalizuje poziom zachowań agresywnych wśród dzieci, kształtuje  wrażliwość na piękno – rozwija wyobraźnię, zaspokaja potrzebę twórczego wyrażenia siebie, uczy samodzielności myślenia i właściwej oceny estetyki.


Szczerze zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą edukacyjną naszej szkoły i do podjęcia nauki muzyki i gry na instrumencie  w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu – w szkole bezpiecznej i pełnej troski pedagogicznej o edukację  i wychowanie każdego powierzonego nam dziecka.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
10.03.2023 17:51 Jacek Szott
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Joanna Gibała-Szelążek
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Dlaczego szkoła muzyczna ? 2.0 11.03.2023 09:32 Jacek Szott
Dlaczego szkoła muzyczna ? 1.0 10.03.2023 17:51 Jacek Szott

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}