W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

12 Celów Instytutu

Działając w ramach określonych przez ustawodawcę zadań Instytutu, zawartych w art. 3 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o Instytucie Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego, a także w związku zapisami art. 24. ust. 1 wspomnianej ustawy, prezentujemy obszary wsparcia działalności Polonii i Polaków za granicą, będące podstawowymi celami Instytutu w 2024 roku.

W związku z powyższym, każda oferta składana do Instytutu powinna uwzględniać jeden z poniższych celów.

12 Celów Instytutu - grafika z wymienionymi celami.

I. JĘZYK. NAUCZANIE, METODYKA I PROMOCJA

Grafika wymienia 4 pierwsze cele zebrane w jedną grupę.

  1. Nauka i doskonalenie języka
    Działania związane z organizacją nauczania języka polskiego za granicą. Wsparcie i utrzymanie społecznych placówek edukacyjnych, a także stowarzyszeń działających na rzecz edukacji językowej.
     
  2. Nowoczesna dydaktyka (Innowacyjna dydaktyka)
    Opracowanie, utrzymanie, dystrybucja i promocja nowoczesnych materiałów wspierających nauczanie języka polskiego, również z wykorzystaniem oprogramowania informatycznego, aplikacji, itp.
     
  3. Promocja dwujęzyczności
    Wsparcie działań służących promocji dwujęzyczności i wielojęzyczności wśród dzieci młodzieży polonijnej i polskiej mieszkającej i uczącej się za granicą.
     
  4. Język polski jako obcy
    Wsparcie dla projektów i zadań związanych z nauką języka polskiego jako obcego, tak w kraju, jak i za granicą. Promocja języka polskiego wśród osób o odmiennej narodowości jako języka wartego poznania i ułatwiającego przyszłe życie oraz karierę zawodową.

II. SPOŁECZNOŚĆ I MŁODZIEŻ POLONIJNA

Grafika wymienia cele od piątego do ósmego, zebrane w jednej grupie.

  1. Młodzi Liderzy Polonijni
    Zaktywizowanie młodzieży poprzez inicjowanie i prowadzenie działań oraz projektów długo- i krótkofalowych, zmierzających do zaangażowania młodzieży polonijnej w życie lokalnych społeczności polonijnych. Aktywizacja młodego pokolenia żyjącego poza granicami kraju również w działalność społeczno-polityczną w krajach zamieszkania.
     
  2. Wsparcie organizacji polonijnych
    Wzmocnienie roli organizacji, grup i ruchów polonijnych poprzez finansowe wsparcie ich działalności.
     
  3. Integracja polonijna
    Zwiększenie integracji różnorodnych grup polonijnych, w tym nauczycieli języka polskiego, prowadzących placówki edukacyjne, uczniów, studentów i pozostałych grup Polaków mieszkających poza granicami kraju.
     
  4. Wiedza o Polonii w praktyce
    Integracja Polonii i Polaków mieszkających za granicą oraz wzmocnienie ich więzi z Polską poprzez wykorzystanie wniosków i rekomendacji z badań przeprowadzonych w tych środowiskach oraz doświadczeń polskich instytucji.

III. NOWOCZESNOŚĆ, KULTURA I HISTORIA

Grafika wymienia cele od dziewiątego do dwunastego, ujęte w grupę.

  1. Polska. Europa. Świat.
    Wsparcie działań związanych z poszerzaniem wiedzy o roli Polski i Polaków w historii i nowych dziejach świata. Wzmacnianie więzi z krajem poprzez prezentację wydarzeń oraz sylwetek rodaków, odgrywających kluczową rolę w kształtowaniu świata, jaki znamy dzisiaj.
     
  2. Kultura po polsku
    Upowszechnienie kultury i języka polskiego poprzez wsparcie projektów związanych z angażowaniem Polonii i Polaków za granicą w przedsięwzięcia kulturalne, w tym muzykę, śpiew, taniec, malarstwo, grafikę, prozę, poezję. Promocja polskości i języka poprzez doświadczenia kulturalne.
     
  3. Wydarzenia okolicznościowe
    Wsparcie różnorodnych wydarzeń promujących tradycyjne polskie święta i rocznice (np. w 2024 r. wstąpienie polski do NATO i UE, wolne wybory), rodzimą kulturę oraz osiągnięcia Polski wśród Polonii i osób innej narodowości.
     
  4. Poznaj nowoczesną Polskę
    Wsparcie działań związanych z pozycjonowaniem Polski jako nowoczesnego, silnego i atrakcyjnego kraju do życia i nauki.
{"register":{"columns":[]}}