III. Kontrole na miejscu administrowanie rozdysponowaniem owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaż/uznawanie organizacji charytatywnej/uprawnionej innej jednostki organizacyjnej lub osoby fizycznej
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie określenia sposobu zagospodarowania owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży (Dz. U. z 2009 r. Nr 5, poz. 29) owoce i warzywa nieprzeznaczone do sprzedaży mogą być przeznaczone na:
-
bezpłatną dystrybucję, o której mowa w art. 12 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu (Dz. U. z 2016 r. poz. 58),
-
pasze dla zwierząt znajdujących się:
- w gospodarstwach rolnych,
- w ogrodach zoologicznych,
- w parkach narodowych i parkach krajobrazowych,
- w rezerwatach przyrody,
- na terenach obwodów łowieckich, jeżeli zwierzęta te są przedmiotem gospodarki łowieckiej
Produkty przeznaczone do wycofywania muszą spełnić określone wymagania, przede wszystkim jakościowe tzn. muszą być przydatne do sprzedaży, a zatem posiadać jakość handlową, a w przypadku gdy istnieją normy handlowe spełniać wymagania co najmniej II klasy określonej dla tych produktów.
Uznana organizacja charytatywna bądź uprawniona inna jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna podlega niezapowiedzianej wyrywkowej kontroli w zakresie:
-
Spełnienia przez te jednostki warunków uznania. Zakres kontroli obejmuje m. in. sprawdzenie danych podanych we wniosku o uznanie organizacji charytatywnych bądź o przyznanie uprawnienia innym jednostkom organizacyjnym lub osobom fizycznym,
-
Sposobu zagospodarowania przez odbiorców owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży.
Zakres kontroli obejmuje m. in.:
-
sprawdzenie prawdziwości przedstawionych danych zawartych w załącznikach do wniosku oraz innych dokumentów dostarczanych wraz z formularzem o uznanie organizacji charytatywnej lub o przyznanie uprawnienia innej jednostce organizacyjnej lub osobie fizycznej w ramach mechanizmu „Administrowanie rozdysponowywaniem owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży” oraz
-
czy przejęte przez organizacje charytatywne i inne jednostki organizacyjne lub osoby fizyczne produkty zostały dalej wykorzystane zgodnie z warunkami określonymi w przepisach Unii Europejskiej, w tym kontrolę ewidencji towarów pochodzących z bezpłatnej dystrybucji oraz ksiąg rachunkowych.
Podmioty uczestniczące w mechanizmie „Administrowanie rozdysponowywaniem owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży” zobowiązane są poddać się wszelkim kontrolom i czynnościom sprawdzającym przeprowadzanym przez komórki organizacyjne pionu kontrolnego ARiMR oraz inne upoważnione instytucje, w celu dokonania oceny należytego przestrzegania zasad realizacji mechanizmu „Administrowanie rozdysponowywaniem owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży” oraz przepisów krajowych i UE.
Weryfikację zgodności przestrzegania warunków z rozporządzeniami przeprowadzają inspektorzy ARiMR oraz pracownicy WIJHARS. ARiMR przeprowadza działania weryfikacyjne i kontrolne mające na celu potwierdzenie, czy uczestnicy mechanizmu „Administrowanie rozdysponowywaniem owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży spełniają warunki uczestnictwa w w/w mechanizmie.