Informacja dla beneficjentów działania "Program rolnośrodowiskowy", którzy rozpoczęli zobowiązanie w latach 2011-2014 r., w zakresie dostosowania podjętego zobowiązania do nowych ram prawnych.
Informacja dla beneficjentów, którzy rozpoczęli realizację zobowiązania w ramach działania „Program rolnośrodowiskowy” w latach 2011-2014 (w zakresie dostosowania zobowiązań)
Beneficjenci, którzy rozpoczęli realizację działania „Program rolnośrodowiskowy” w roku 2014 r. w ramach PROW 2007-2013 (w tym w zakresie Pakietu 2. Rolnictwo ekologiczne) mogą dostosować zobowiązania i przejść w 2015 r. na zasady i warunki określone dla analogicznych pakietów w Działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym i Działaniu Rolnictwo ekologiczne w ramach PROW 2014-2020.
Długość trwania zobowiązania, w przypadku beneficjentów, którzy zdecydują się na przejście w 2015 r. na zasady i warunki określone dla analogicznych pakietów w Działaniu Rolnictwo ekologiczne i Działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym w ramach PROW 2014 - 2020 będzie wynosiła łącznie 5 lat (w tym 1 rok w ramach PROW 2007-2013 i 4 lata w ramach PROW 2014-2020).
Dostosowanie podjętego zobowiązania rolnośrodowiskowego w ramach PROW 2007-2013 na zasady i warunki określone w ramach zobowiązań w ramach PROW 2014-2020, rolnik potwierdza poprzez zaznaczenie pola 20 na ostatniej stronie Wniosku o przyznanie płatności.
W przypadku realizacji zobowiązania rolnośrodowiskowego podjętego po 2011 roku w zakresie pakietu 1, pakietu 2, pakietu 3, pakiet, 4, pakietu 5, pakietu 6 oraz pakiet 7 beneficjenci są zobowiązani do kontynuowania podjętego zobowiązania, gdyż wymogi w ramach tych pakietów wykraczają ponad wymogi podstawowe ustanowione dla nowego okresu programowania i pakiety te nie wymagają dostosowania do nowych ram prawnych.
W odniesieniu do pakietu 8 realizowanego w ramach PROW 2007-2013, od roku 2015 zmieniają się jedynie wymogi dla tego pakietu, które będą analogiczne jak wymogi dla tego pakietu w ramach PROW 2014-2020, a w przypadku pakietu 9 – zmienia się stawka płatności za 100 mb miedzy śródpolnej.
W przypadku, gdy beneficjent nie akceptuje dostosowania do nowych ram prawnych, może zakończyć podjęte zobowiązanie rolnośrodowiskowe w ramach pakietu 8 lub 9, nawet pomimo tego, że zobowiązanie było realizowane krócej niż 5 lat. Wówczas zwrot pobranych płatności nie będzie wymagany w stosunku do okresu, w którym zobowiązanie było realizowane.
W przypadku, jeśli rolnik deklaruje kilka pakietów, w tym pakiet 8 lub pakiet 9 i nie akceptuje zmian wynikających z dostosowania do nowych ram prawnych w ramach tych pakietów (tj. zmiana wymogów, zmiana stawek), wówczas zobowiązanie będzie mogło zostać zakończone jedynie w odniesieniu do pakietu 8 lub 9, dla którego zmian rolnik nie akceptuje. W pozostałej części zobowiązanie musi być kontynuowane.
Brak zgody na dostosowanie do nowych ram prawnych oraz rezygnację z kontynuowania zobowiązania w zakresie pakietu 8 lub 9, rolnik potwierdza poprzez zaznaczenie pola 22 na ostatniej stronie Wniosku o przyznanie płatności oraz złożenie Oświadczenia o braku akceptacji dostosowania do nowych ram prawnych.
W przypadku zobowiązań podjętych w roku 2011 w ramach pakietu 8, wymogi są realizowane na dotychczasowych zasadach.
W przypadku zobowiązań podjętych w latach 2012-2014 i kontynuowanych w 2015 roku rolnik w ramach pakietu 8 w 2015 r. realizuje poniższe wymogi (wymogi zapisane pogrubioną czcionką są nowymi po dokonanym dostosowaniu):
- Wymogi dla całego pakietu:
- utrzymywanie minimalnej okrywy roślinnej wymaganej przepisami w sprawie norm na gruntach rolnych, na których nie jest realizowany ten pakiet, w przypadku, gdy grunty te oraz grunty, na których jest realizowany ten pakiet, znajdują się na obszarach zagrożonych erozją wodną, których wykaz jest określony w przepisach w sprawie norm;
- Wymogi dla wariantu 8.1. Wsiewki poplonowe:
- wsiewanie roślin jako wsiewki poplonowej w rosnące rośliny ozime lub razem z siewem roślin jarych i utrzymanie ich przez okres zimy;
- zakaz stosowania wsiewek traw;
- sprzątnięcie słomy po żniwach;
- niewznawianie zabiegów agrotechnicznych przed dniem 1 marca;
- przyoranie biomasy wsiewki poplonowej, z wyłączeniem uprawy gleby w systemie bezorkowym;
- niestosowanie ścieków i osadów ściekowych na wsiewkę poplonową.
- Wymogi dla wariantu 8.2. Międzyplon ozimy:
- wykonanie po zbiorze plonu głównego siewu mieszanki roślin ozimych jako międzyplonu ozimego do dnia 15 września;
- stosowanie jako międzyplon wyłącznie mieszanki złożonej z minimum 3 gatunków roślin, przy czym gatunek rośliny dominujący w mieszance lub gatunki zbóż wykorzystywane w mieszance nie mogą przekroczyć 70% jej składu;
- zakaz stosowania mieszanki składającej się wyłącznie z gatunków zbóż;
- zakaz nawożenia w międzyplonie,
- niestosowanie komunalnych osadów ściekowych na międzyplon ozimy;
- zakaz stosowania pestycydów w międzyplonie;
- przyoranie biomasy międzyplonu ozimego, z wyłączeniem uprawy gleby w systemie bezorkowym;
- zakaz spasania międzyplonu ozimego poza okresem wiosny;
- niewznawianie zabiegów agrotechnicznych przed dniem 1 marca;
- zakaz uprawy w plonie głównym mieszanki tych samych roślin, która uprawiana była w międzyplonie (również ich form jarych);
- w przypadku uprawy międzyplonu ozimego w międzyrzędziach chmielnika, powierzchnia uprawy tego międzyplonu powinna stanowić około 67% łącznej powierzchni plantacji chmielu.
- Wymogi dla wariantu 8.3. Międzyplon ścierniskowy:
- wykonanie po zbiorze plonu głównego siewu mieszanki roślin jarych jako międzyplonu ścierniskowego do dnia 15 września;
- stosowanie jako międzyplon wyłącznie mieszanki złożonej z minimum 3 gatunków roślin, przy czym gatunek rośliny dominujący w mieszance lub gatunki zbóż wykorzystywane w mieszance nie mogą przekroczyć 70% jej składu;
- zakaz stosowania mieszanki składającej się wyłącznie z gatunków zbóż;
- zakaz nawożenia w międzyplonie;
- niestosowanie komunalnych osadów ściekowych na międzyplon ścierniskowy;
- zakaz stosowania pestycydów w międzyplonie;
- przyoranie biomasy międzyplonu ścierniskowego, z wyjątkiem uprawy gleby w systemie bezorkowym;
- możliwość spasania biomasy międzyplonu ścierniskowego w okresie jesieni;
- niewznawianie zabiegów agrotechnicznych przed dniem 1 marca;
- zakaz uprawy w plonie głównym mieszanki tych samych roślin, która uprawiana była w międzyplonie;
- w przypadku uprawy międzyplonu ścierniskowego w międzyrzędziach chmielnika, powierzchnia uprawy tego międzyplonu powinna stanowić około 67% łącznej powierzchni plantacji chmielu.
W przypadku zobowiązań podjętych w roku 2011 w ramach pakietu 9, stawka płatności nie ulega zmianie.
W przypadku zobowiązań podjętych w latach 2012-2014, od roku 2015 stawki płatności w ramach pakietu 9 wynoszą:
- Wariant 9.3. Utrzymanie 2-metrowych miedz śródpolnych - 12,70 zł/100 mb (dotychczasowa stawka – 40zł/100mb),
- Wariant 9.4. Utrzymanie 5-metrowych miedz śródpolnych - 31,70 zł/100 mb (dotychczasowa stawka – 100zł/100mb).