Kontrola na miejscu w ramach mechanizmu Uznawanie organizacji producentów owoców i warzyw
Zakres kontroli dotyczy:
- organizacji i zrzeszeń organizacji producentów, ponadnarodowych organizacji i zrzeszeń producentów owoców i warzyw, lub
- organizacji producentów, zrzeszeń organizacji oraz organizacji międzybranżowych na rynkach rolnych innych niż rynki mleka i przetworów mlecznych oraz owoców i warzyw.
Zgodnie z art. 24 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 2017/892, państwa członkowskie przeprowadzają kontrolę administracyjną i kontrolę na miejscu w zakresie kryteriów uznania mających zastosowanie do wszystkich uznanych organizacji producentów i wszystkich uznanych zrzeszeń organizacji producentów owoców i warzyw co najmniej raz na pięć lat, nawet jeżeli dane organizacje producentów lub zrzeszenia organizacji producentów nie realizują programu operacyjnego.
Natomiast stosownie do art. 38n ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych, dyrektor OR ARiMR przeprowadza kontrole uznanych organizacji i zrzeszeń na rynkach rolnych innych niż rynki mleka i przetworów mlecznych oraz owoców i warzyw w zakresie określonym przepisami UE dotyczącymi uznawania organizacji producentów i zrzeszeń organizacji producentów oraz organizacji międzybranżowych, co najmniej raz na dwa lata.
Kontrole w ramach:
- rynku owoców i warzyw, mają na celu potwierdzenie spełniania zapisów zawartych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 , Rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) nr 543/2011, Rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2017/892.
- rynku rolnego innego niż rynki mleka i przetworów mlecznych oraz owoców i warzyw mają na celu potwierdzenie spełniania zapisów zawartych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013.
Kontrola uznawania/spełniania warunków uznania jest kontrolą przeprowadzaną w siedzibie organizacji producentów, jak również u wytypowanych członków, w zależności od zakresu kontroli.
Weryfikacja zobowiązań beneficjenta podczas kontroli odbywa się w siedzibie OP, na podstawie m.in. scentralizowanej księgowości i systemu fakturowania oraz gospodarki magazynowej (tj. dowodów: magazynowych PZ/WZ, transportowych oraz księgowych, zestawień wewnętrznych dot. ruchów produktów wewnątrz organizacji producentów, rejestrów itp.)
Badana jest spójność informacji zawartych w załącznikach z dokumentami źródłowymi i systemami komputerowymi.