W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pytania dotyczące warunków wypłaty I raty pomocy

Pytania dotyczące warunków wypłaty I raty pomocy

1. Czy w przypadku wycofania wniosku o płatność przez wnioskodawcę, ma on techniczną możliwość złożenia kolejnego wniosku o płatność o ile nie upłynął termin określony w umowie? Czy w przypadku wycofania wniosku o płatność przez wnioskodawcę, ma on techniczną możliwość złożenia kolejnego wniosku o płatność o ile nie upłynął termin określony w umowie?

Zgodnie z zapisami umowy o przyznaniu pomocy, wniosek o płatność można w dowolnym momencie wycofać. Po wycofaniu wniosku beneficjent ma możliwość złożenia ponownie wniosku o płatność.

2. WOP I muszą być dołączone dokumenty potwierdzające, że beneficjent rozpoczął prowadzenie rachunkowości rolniczej w gospodarstwie. Co powinien dostarczyć beneficjent w przypadku wyboru narzędzia do oceny ekonomicznej? Zrzut z tego narzędzia? Całe narzędzie w pliku? Wybrane strony i które?

Prowadzenie rachunkowości rolniczej w gospodarstwie, jest jednym z warunków wypłaty zarówno pierwszej, jak i drugiej raty pomocy.

Na etapie składania wniosku o płatność pierwszej raty pomocy (WOP I), który składa się w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy, beneficjent powinien przedłożyć dokument potwierdzający rozpoczęcie prowadzenia rachunkowości rolniczej w gospodarstwie, zgodnie
z deklaracją złożoną przez beneficjenta we wniosku o przyznanie pomocy/wniosku o płatność pierwszej raty.

Dokumentem potwierdzającym rozpoczęcie prowadzenia lub prowadzenie rachunkowości rolniczej w gospodarstwie jest:

  • wydruk/skan ewidencji, na którym zawarta będzie informacja o zdarzeniach gospodarczych, które wystąpiły w gospodarstwie beneficjenta od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy. W przypadku narzędzia do oceny ekonomicznej gospodarstwa: może to być wydruk pierwszej strony narzędzia z danymi, na podstawie których będzie możliwa identyfikacja beneficjenta, lub
  • zaświadczenie z ośrodka doradztwa rolniczego/IRGŻ–PIB – w przypadku prowadzenia rachunkowości rolniczej przy pomocy Polskiego FADN/FSDN, lub
  • zaświadczenie z biura rachunkowego – w przypadku, gdy rachunkowość rolnicza prowadzona jest przez biuro rachunkowe.

Należy mieć na uwadze, że na etapie WOP I nie jest konieczne wykazywanie zdarzeń gospodarczych (jeśli takie nie miały miejsca), a jedynie przedstawienie dokumentów potwierdzających rozpoczęcie prowadzenia rachunkowości rolniczej w gospodarstwie.

3. Co w przypadku, gdy na etapie wniosku o I ratę okazało się że beneficjent przejął inne działki ewidencyjne lub działki o innej powierzchni należy wnioskować o zawarcie aneksu do umowy?

Wskazany przypadek wymaga zawarcia aneksu do umowy o przyznaniu pomocy.

Należy mieć bowiem na względzie, że zgodnie z zapisami umowy o przyznaniu pomocy, zawarcia aneksu do Umowy wymagają w szczególności zmiany w biznesplanie w zakresie m.in.:

  • danych działek planowanych do przejęcia, jak również danych osobowych osób fizycznych przekazujących grunty rolne o ile zostały przyznane lub będą przyznane punkty za kryterium wyboru dotyczące różnicy wieku pomiędzy przekazującym i wnioskodawcą lub za przejęcia gospodarstwa w całości;
  • powierzchni i rodzaju upraw w roku wyjściowym i docelowym o ile ma to wpływ na wielkość ekonomiczną gospodarstwa lub zostały przyznane punkty za powierzchnię użytków rolnych w roku wyjściowym;
  • składników gospodarstwa wskazanych w biznesplanie dla roku wyjściowego;
  • skali i rodzaju produkcji rolniczej jeśli ma wpływ na wielkość ekonomiczną wyjściową lub nieosiągnięcie wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa w roku docelowym, zwłaszcza w przypadku gdy przyznano punkty za zaplanowanie osiągnięcia co najmniej 50% wielkości ekonomicznej gospodarstwa w roku docelowym z produkcji zwierzęcej.
4. Rolnik złożył WOP I był w posiadaniu gospodarstwa (własność, umowa dzierżawy długoterminowa - potwierdzone na WOPP) na dzień umowy. Czy wraz z wnioskiem o WOP I musi składać ponownie dokumenty potwierdzające posiadanie gospodarstwa?

Na etapie wniosku o płatność pierwszej raty pomocy (WOP I) beneficjent powinien przedłożyć dokumenty potwierdzające formę własności, posiadania, użytkowania wieczystego. Mowa tutaj w szczególności o przedłożeniu dokumentów potwierdzających tytuły prawne gruntów, które beneficjent przejmuje w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy wskazanych w biznesplanie dla roku wyjściowego. Tak, więc nie ma konieczności przedkładania dokumentów przez beneficjenta dot. działek, które już były w jego posiadaniu na dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (WOPP) i co do których zostały już przedłożone dokumenty potwierdzające tytuł prawny na etapie WOPP.

5. Czy na WOP I Młody Rolnik powinien dostarczyć dokumenty potwierdzające rozpoczęcie realizacji biznesplanu? 

Nie ma takiego obowiązku. Zapisy umowy o przyznaniu pomocy nie wskazują bezpośrednio na warunek dotyczący udokumentowania rozpoczęcia realizacji biznesplanu.

Warunki wypłaty pierwszej raty pomocy:

  1. Pierwszą ratę pomocy wypłaca się, jeżeli:
  • najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy beneficjent przejął wskazane w biznesplanie dla roku wyjściowego składniki gospodarstwa [w tym przede wszystkim użytki rolne (UR), budynki i budowle, zwierzęta gospodarskie i zwierzęta inne niż gospodarskie utrzymywane w celu prowadzenia produkcji zwierzęcej] i rozpoczął prowadzenie działalności rolniczej w tym gospodarstwie jako jedyny kierujący.
  • kierujący prowadzi działalność rolniczą w gospodarstwie osobiście (podejmuje decyzje), na własny rachunek i we własnym imieniu, ponosi koszty i czerpie korzyści w związku z prowadzeniem tej działalności oraz pracuje w gospodarstwie.
  • najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy:
  • powierzchnia UR stanowiących przedmiot wyłącznej własności beneficjenta, małżeńskiej wspólności majątkowej, użytkowania wieczystego lub wyłącznej lub wspólnej z małżonkiem dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) lub od jednostek samorządu terytorialnego (JST) stanowi co najmniej 50% powierzchni minimalnej;
  • beneficjent rozpoczął prowadzenie w gospodarstwie rachunkowości rolniczej;
  • beneficjent rozpoczął naukę mającą na celu uzupełnienie kwalifikacji zawodowych (wykształcenia) – dotyczy beneficjentów, którzy nie posiadali odpowiednich kwalifikacji zawodowych lub umiejętności na etapie przyznawania pomocy;

beneficjent przystąpił do korzystania z doradztwa indywidualnego dla osób rozpoczynających po raz pierwszy prowadzenie gospodarstwa jako młody rolnik w ramach I.14.2

6. Czy zakup działki, która została wskazana jako środek trwały, ale zostanie kupiona przed wnioskiem o płatność I raty będzie traktowana jako zrealizowanie biznesplanu czy będzie wymagała wciągnięcia jej jako tworzącej gospodarstwo poprzez złożenie aneksu?  

Wskazane w biznesplanie inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne mogą być realizowane od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy (WOPP). Tak więc, możliwe jest poniesienie wydatku przed złożeniem wniosku o płatność pierwszej raty pomocy (WOP I) na realizację inwestycji polegającej na zakupie działki, która będzie uwzględniona w roku docelowym, natomiast nie będzie ona ujęta w roku wyjściowym.

7.  Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o płatność I raty pomocy?

 

  • potwierdzające formę własności, posiadania, użytkowania wieczystego,
  • potwierdzające rozpoczęcie uzupełniania kwalifikacji/wykształcenia,
  • potwierdzające prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów w gospodarstwie,
  • potwierdzające, że beneficjent przystąpił do korzystania z doradztwa indywidualnego dla osób rozpoczynających po raz pierwszy prowadzenie gospodarstwa jako młody rolnik w ramach I.14.2,
  • pełnomocnictwo – w przypadku, gdy zostało udzielone innej osobie niż podczas składania wniosku o przyznanie pomocy lub gdy zmienił się zakres poprzednio udzielonego pełnomocnictwa,
  • umowę cesji wierzytelności – jeżeli dotyczy,
  • inne.