Wypłata pomocy na zalesienie
Wypłata pomocy premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej w przypadku:
I. Śmierci rolnika
Jeżeli po doręczeniu decyzji w sprawie o przyznanie premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej beneficjent, do którego ta decyzja została skierowana, zmarł, jego spadkobiercy przysługują prawa, które przysługiwałyby spadkodawcy jako stronie postępowania. Jeżeli prawa, które przysługiwałyby spadkodawcy jako stronie postępowania, przysługują kilku spadkobiercom, prawa te wykonuje ten spadkobierca, na którego pozostali spadkobiercy wyrazili pisemną zgodę.
Należności z tytułu płatności przyznanych w decyzji w sprawie przyznania premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej są przedmiotem dziedziczenia. W przypadku gdy w przedmiotowej decyzji zostało przyznana premia pielęgnacyjna lub premia zalesieniowa, premia pielęgnacyjna lub premia zalesieniowa są wypłacane spadkobiercy.
Jeżeli premia pielęgnacyjna lub premia zalesieniowa nie zostały przekazane na rachunek bankowy beneficjenta, jego spadkobierca, który nie kwestionuje należności określonej w decyzji w sprawie o przyznanie premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej, składa wniosek o wypłatę premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej do kierownika biura powiatowego Agencji, do którego ten beneficjent złożył wniosek o przyznanie premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej, wraz z:
- odpisem prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku - w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się tego postanowienia, albo
- zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia sporządzonym przez notariusza - w terminie 14 dni od dnia wpisu aktu poświadczenia dziedziczenia do rejestru aktów poświadczenia dziedziczenia, albo
- oświadczeniem tego spadkobiercy o złożeniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, zawierającym wskazanie imienia, nazwiska i numeru identyfikacyjnego rolnika, którego jest spadkobiercą, w przypadku gdy nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku,
- jednak nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia doręczenia temu beneficjentowi decyzji w sprawie o przyznanie premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej.
W przypadku, gdy nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku spadkobierca beneficjenta składa odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się tego postanowienia.
Jeżeli z postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo z zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza wynika, że uprawnionych do nabycia spadku jest więcej niż jeden spadkobierca rolnika, spadkobierca występujący z wnioskiem:
- dołącza do tego wniosku albo
- składa wraz z odpisem postanowienia sądu,
oświadczenia pozostałych spadkobierców o wyrażeniu zgody na wypłatę temu spadkobiercy premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej. Zgoda nie jest wymagana, jeżeli miałaby być wyrażona przez małoletniego, a wniosek, został złożony przez spadkobiercę będącego przedstawicielem ustawowym tego małoletniego.
Do zapisobiercy windykacyjnego, który w wyniku śmierci rolnika nabył, jako przedmiot zapisu windykacyjnego, własność lub współwłasność wszystkich albo części gruntów, do których została przyznana temu rolnikowi pomoc na zalesienie, przepisy dotyczące spadkobiercy stosuje się odpowiednio.
W przypadku złożenia wniosku o wypłatę premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej, kierownik biura powiatowego Agencji wydaje decyzję w sprawie wypłaty premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej.
W przypadku gdy wniosek o wypłatę premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej, nie został złożony albo jeżeli została wydana decyzja o odmowie wypłaty premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej, decyzja o przyznaniu pomocy na zalesienie skierowana do spadkodawcy, wygasa z mocy prawa.
II. Następstwa prawnego
Jeżeli po doręczeniu decyzji w sprawie o przyznanie premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej beneficjent, do którego ta decyzja została skierowana, został rozwiązany albo przekształcony albo wystąpiło inne zdarzenie prawne, w wyniku którego zaistniało następstwo prawne, z wyłączeniem śmierci rolnika prawa, które przysługiwałyby temu beneficjentowi jako stronie postępowania, przysługują jego następcy prawnemu.
Jeżeli premia pielęgnacyjna lub premia zalesieniowa nie zostały przekazane na rachunek bankowy beneficjenta, jego następca prawny, który nie kwestionuje należności określonej w decyzji w sprawie o przyznanie premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej, składa wniosek o wypłatę premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej do kierownika biura powiatowego Agencji, do którego ten beneficjent złożył wniosek o przyznanie premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej, w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia temu beneficjentowi tej decyzji.
Do przedmiotowego wniosku, następca prawny beneficjenta dołącza dokument potwierdzający zaistnienie następstwa prawnego albo kopię tego dokumentu poświadczoną za zgodność z oryginałem przez notariusza albo potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji lub przez występującego w sprawie pełnomocnika będącego radcą prawnym albo adwokatem.
W przypadku złożenia wniosku o wypłatę premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej, kierownik biura powiatowego Agencji wydaje decyzję w sprawie wypłaty premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej.
W przypadku gdy wniosek o wypłatę premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej, nie został złożony albo jeżeli została wydana decyzja o odmowie wypłaty premii pielęgnacyjnej lub premii zalesieniowej, decyzja o przyznaniu pomocy na zalesienie skierowana do rozwiązanego lub przekształconego rolnika, wygasa z mocy prawa.
- Ostatnia modyfikacja:
- 23.04.2021 12:59 Rygalska-Koper Iwona
- Pierwsza publikacja:
- 23.04.2021 12:59 Rygalska-Koper Iwona